Barroso: Ili ćemo zajedno plivati ili ćemo se utopiti

Predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso najavio je u Strasbourgu, u govoru zastupnicima Europskog parlamenta o stanju Unije, da će predložiti uvođenje europskih obveznica kojim bi se financirali veliki europski infrastrukturni projekti.


"Trebali bismo istražiti nove izvore financiranja velikih europskih infrastrukturnih projekata. Na primjer, predložit ću uvođenje obveznica EU-a zajedno s Europskom investicijskom bankom", rekao je Barrroso zastupnicima EP-a.

Zamisao o uvođenju europskih obveznica nije nova i oko nje nema suglasnosti zemalja članica jer se bogatije zemlje pribojavaju rizika da na njih padne teret zajedničkog zaduživanja.

Govor o stanju Unije prvo je takvo obraćanje Europskom parlamentu i javnosti koje je zamišljeno po uzoru na redovite govore američkih predsjednika o stanju nacije.

Barroso je govorio pred solidno popunjenom dvoranom za plenarne sjednice iako je vodstvo Parlamenta odustalo od novčanog kažnjavanja odsutnih zastupnika, što se ranije najavljivalo.

Kako bi osigurali nazočnost što većeg broja zastupnika i kako Barroso ne bi govorio pred polupraznom dvoranom, čelnici Parlamenta prošli su tjedan razmišljali o financijskoj kazni za odsutne zastupnike, ali se od toga ipak odustalo.

Barroso je u svom govoru rekao da se europsko gospodarstvo oporavlja brže nego što je bilo predviđeno, ali je istaknuo potrebu ubrzanja strukturalnih reformi i fiskalne konsolidacije.

"Gospodarski oporavak se ubrzava, iako nejednakom brzinom unutar Unije. Gospodarski rast ove godine bit će veći nego što se ranije predviđalo. Stopa nezaposlenosti, iako je i dalje previsoka, prestala je rasti", rekao je Barroso.

"Proračunska ekspanzija imala je svoju ulogu u sprečavanju pada gospodarske aktivnosti, ali sada je vrijeme da se iz toga izađe. Bez strukturnih reformi nećemo imati održivi razvoj. Moramo iskoristiti sljedećih 12 mjeseci za ubrzanje naše reformske agende. Sada je vrijeme za modernizaciju našeg socijalnog tržišnog gospodarstva kako bi se suočili s globalnom konkurencijom i odgovorili na demografske izazove", rekao je.

"Neodrživi proračuni čine nas ranjivima. Dug i deficit brzo bujaju i razgrađuju mrežu socijalne sigurnost. Novac koji se troši na servisiranje duga jest novac koji se ne može potrošiti u socijalne svrhe, niti za našu pripremu za suočavanje s problemom starenja stanovništva. Zadužena generacija čini neodrživu naciju", rekao je predsjednik Europske komisije.

Također je pozvao zemlje članice da pokažu solidarnost i jedinstvo.

"Sada je trenutak istine za Europu. Moramo pokazati da je Europa nešto više od 27 različitih nacionalnih rješenja. Mi ćemo ili plivati zajedno ili će se svatko za sebe utopiti. Uspjet ćemo, bilo da djelujemo na nacionalnoj, regionalnoj ili lokalnoj razini, samo ako budemo mislili europski", rekao je.

Barroso je rekao da EU poduzima korake na jačanju transparentnosti bankarskog poslovanja, te da je Komisija predložila da se jamstvo za ušteđevine građana podigne na 100.000 eura. Također je rekao da više nisu mogući spekulativni napadi.

"Dani klađenja da će nečija tuđa kuća gorjeti iza nas su", rekao je.

Barroso je istaknuo da banke, a ne porezni obveznici, moraju snositi troškove svog lošeg poslovanja. "I dalje ćemo inzistirati da banke, a ne porezni obveznici moraju platiti troškove vlastitih rizika ili stečajeva. Kao dio toga pristupa, također branim uvođenje poreza na financijske aktivnosti i ove jeseni ćemo izaći s takvim prijedlozima", dodao je.

Predsjednik Komisije je istaknuo pet izazova koji stoje pred Europskom unijom u sljedećih godinu dana: rješavanje gospodarske krize i jačanje koordinacije gospodarskih politika, stvaranje novih radnih mjesta, stvaranje zajedničkog prostora slobode i sigurnosti, pokretanje pregovora o sljedećem višegodišnjem proračunskom okviru i jačanje uloge EU-a u svijetu.

U kontekstu jačanja uloge Unije u svijetu, Barroso je kao uspjeh spomenuo proširenje. "Kad razgovaramo o našim svakodnevnim problemima, ponekad zaboravljamo naše uspjehe - mirnu i uspješnu tranziciju prema Europskoj uniji koja je sada dvaput veća i koja i dalje pregovara o novim pristupanjima. Zdravu valutu, euro, koja je najjača valuta na svijetu. Snažno partnerstvo s našim susjedima koje nas jača", rekao je. (Hina)
 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox