CROMA (live): prof.dr. Stephen Young: Kapitalizam je prirodan

Nakon jutrošnje konferencije za novinare, glavni manager i član Upravnog odbora HUM-CROMA mr.sc. Esad Čolaković predstavio je prof. dr. Stephena Younga, koji je održao predavanje na temu "Društveno odgovorno poslovanje i fiducijarna odgovornost uprave".

 

Prof. Young je autor svjetskog bestsellera "Moralni kapitalizam" koji već neko vrijeme izaziva kontroverze, a hrvatsko izdanje predstavlja sedamnaesti prijevod ove knjige. Današnji predavač usredotočio se na problem očuvanja profesionalnog integriteta i moralnog kompasa u poslovanju.

Ideje čine razliku i ako nemate osjećaj odgovornosti i etike, možete raditi, ali nećete postići ništa vrijedno spomena - riječi su kojima je prof. Young započeo svoje poslovanje. Osvrnuo se na primjer Hrvatske te naglasio kako su Hrvatima potrebne ideje, prvenstveno vođene etikom, ako žele zauzeti svoje mjesto u svijetu.

 

Sve zemlje su tranzicijske zemlje

 

Young je postavio zanimljivu tezu ističući kako su sve zemlje svijeta zapravo zemlje u tranziciji. Naveo je primjer Grčke, Ujedinjenog Kraljevstva pa i SAD-a, napominjući kako je tranzicija zapravo temelj kapitalizma, tzv. konstantnog uništenja, kako ga on naziva. Kapitalizam, po Youngu, stalno stvara i stalno razara. Glavne karakteristike poslovanja u kapitalizmu su kontinuirano kretanje, mijenjenje i prilagođavanje. Kapitalizam je Ypung usporedio s biologijom: On je prirodna forma za ljudska bića.

Glavni naglasak predavanja stavljen je na činjenicu da su neki sustavi osuđeni na propast i slom zbog makar i jedne slabe točke. Slikovito je naveo primjer mosta u Minnesoti (SAD) koji se u svoj svojoj veličini i snazi, srušio zbog jedne jedine napuknute metalne pločice, na koju nitko nije obraćao pozornost. Dakle, zanemarimo li svoje slabe točke, propast je neizbježna.

 

Kako izbjeći razor?

 

Stabilnost sustava ovisi o različitosti i prilagodljivosti. Ugradnja samo jednog načela koje je isključivo i ne omogućava feedback tržišta, donosi kratkoročan rast, ali dugoročno je neodrživa (kao primjerice bivši SSSR koji nije imao alternativu i zato se raspao).

Kapitalizam smo mi - jasno govori Young. Svojim ponašanjem svoju okolinu dovodimo do krajnjih granica, i najvažnija postaje zarada, dok je ravnoteža manje važna. Provjeravanje efikasnosti svog poslovanja kroz količinu zarade naziva se "konceptom evaluacije". Ali, istinska vrijednost nekog biznisa, naglašava, nije novac koji neka tvrtka generira. Prava vrijednost je tvrtkina neopipljiva imovina (kreativnost, snaga brenda, imidž...).

Hrvatska ne zna iskoristiti svoje prednosti, a njene najveće prednosti su njeni ljudi, upozorava Young. Obrazovani, sposobni i pametni ljudi napuštaju Hrvatsku jer je njihovoj sposobnosti potrebna drukčija okolina - poticajna. Svoju neopipljivu imovinu treba čuvati, a u slučaju Hrvatske to znači zadržati svoje ljude.

 

Autori: Maja Jurković i Sonja Jajčević

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox