Industrijska proizvodnja nastavlja padati

Industrijska proizvodnja u Hrvatskoj u ožujku ove godine smanjena je u odnosu na veljaču za 0,2 posto, a na godišnjoj razini, u odnosu na ožujak prošle godine, pala je za 4,1 posto, objavio je Državni zavod za statistiku.

 

Industrijska je proizvodnja na godišnjoj razini pala i u siječnju, za 6,7 posto te u veljači za 4,1 posto, pa je kumulativno u prva tri mjeseca ove godine industrijska proizvodnja smanjena za 4,9 posto u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje.

Ukupan broj zaposlenih u hrvatskoj industriji u ožujku je bio veći za 0,2 posto u usporedbi sa veljačom, a u usporedbi s ožujkom 2010. godine manji je za 4,4 posto.

Proizvodnost rada u industriji pak u prva tri ovogodišnja mjeseca veća je za 1,4 posto u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje.

Raste široka potrošnja

Prema glavnim industrijskim grupacijama, na mjesečnoj se razini, u ožujku u odnosu na veljaču, bilježi pad proizvodnje intermedijarnih proizvoda za 7,5 posto, dok je kod netrajnih proizvoda za široku potrošnju smanjenje 0,4 posto. Istodobno je proizvodnja trajnih proizvoda za široku potrošnju veća za 6,2 posto, kapitalnih proizvoda za 5,6 posto, a energije je veća za 3,1 posto.

Na godišnjoj razini, prema glavnim industrijskim grupacijama, u ožujku ove u odnosu na isti mjesec prošle godine, proizvodnja intermedijarnih proizvoda manja je za 8,9 posto, netrajnih proizvoda za široku potrošnju za 3,7 posto, a trajnih proizvoda za široku potrošnju smanjena je za 1,2 posto. Istodobno je na godišnjoj razini proizvodnja kapitalnih proizvoda porasla za 2,1 posto, a energija je veća za 0,2 posto.

Prema područjima NKD-a, industrijska proizvodnja na mjesečnoj razini, u ožujku u usporedbi s veljačom, u rudarstvu i vađenju bilježi pad za 2,5 posto, a u prerađivačkoj industriji smanjena je za 1,0 posto. U opskrbi električnom energijom, plinom, parom i klimatizaciji bilježi se pak rast za 1,0 posto.
Na godišnjoj razini, u trećem ovogodišnjem mjesecu u usporedbi s prošlogodišnjim ožujkom, proizvodnja u rudarstvu i vađenju imala je pad za 4,5 posto, u prerađivačkoj industriji pad je za 4,1 posto, a u opskrbi električnom energijom, plinom, parom i klimatizaciji pad je 2,5 posto.

Ukupne zalihe gotovih industrijskih proizvoda na kraju ožujka u usporedbi sa zalihama na kraju veljače veće su za 5,5 posto, a u usporedbi sa zalihama na kraju ožujka prošle godine veće su za 1,4 posto. (Hina/MJ)

 

 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox