Poslovati u oblacima ili čvrsto stajati na zemlji?

Sveprisutni pojam „poslovanja u oblacima“ koji se iz IT industrije počinje prelijevati u poslovnu sferu u obliku ušteda korištenjem novih tehnologija i tehničkih rješenja vrlo se često maglovito tumači te mnogi još uvijek ne razumiju razlike između „klasične organizacije IT odjela“ i „Cloud computinga“.

 

Prema današnjoj terminologiji postoje dvije glavne podjele „poslovanja u oblacima“: Obzirom na lokaciju na kojoj je smještena infrastruktura oblaka i obzirom na vrstu servisa koju „oblak“ pruća.

 

Podjela prema lokaciji


Public cloud computing ili „javni oblak“ opisuje situaciju kada je infrastruktura „oblaka“ smještena na lokaciji nekog javnog pružatelja cloud computing usluga.
Private cloud computing ili „privatni oblak“ opisuje situaciju kod koje je infrastruktura „oblaka“ smještena na lokaciji unutar tvrtke koja se koristi sustavom cloud computinga, te je zaštićena firewallom, odnosno sigurnosnim sustavom tvrtke.

 

Podjela prema vrsti oblaka


Pod pojmom „cloud computinga“ razlikujemo nekoliko usluga odnosno poslovno-informatičkih servisa.

IaaS (Infrastructure as a Service) podrazumijeva servere i pripadajuću infrastrukturu kojoj pristupate korištenjem virtualnih javnih ili privatnih mreža. To znači da više ne morate imati svoje fizičke servere i ljude koji će o njima brinuti? Iako zvuči kao velika ušteda detaljnijom analizom ustvrditi ćete da u slučaju „javnih oblaka“ plaćate samo najam servera, ali ne i održavanja operativnih sustava i aplikacija koje se na njima nalaze.
U slučaju „privatnih oblaka“ najčešće je riječ o virtualnim serverima kojima postižete značajne uštede pri nabavi hardverske infrastrukture, ali i ostvarujete značajne uštede u potrošnji energenata. Automatske nadogradnje u javnim oblacima koje se puštaju putem raznih servisa mogu onesposobiti neke poslovne funkcionalnosti programskih rješenja koje koristite te opet trebate osobu koja će napraviti detekciju problema i otkloniti uzroke zastoja. Ukoliko želite da se pristupi brzom otklanjanju problema postoje dva modela: U privatnom oblaku sve aktivnosti radit će vaši zaposlenici (i dalje imate IT odjel) ili ćete u slučaju korištenja javnog oblaka platiti pružatelju usluge da otkloni probleme (obzirom na cijene za radni sat koje sam prikupio isplativije je imati vlastiti IT odjel i privatni oblak). Ipak, postoje zlatne iznimke koje narušavaju ova pravila. IaaS je usluga može ostvariti značajne uštede malim i srednjim poduzećima koje nemaju vlastitog IT odjela. Ipak, nemojte očekivati da će moći održavati infrastrukturu bez vanjskih suradničkih tvrtki koje se brinu o IT infrastrukturi.

SaaS (Software as a Service) podrazumijeva servis aplikacija u kojima radite putem web preglednika. U doba pametnih telefona, prijenosnih računala, iPad-ova i drugih tehnoloških rješenja koje su već prisutne ili su tek u najavi ova usluga čini se idealna. Ipak morate imati na umu da i pružatelj ovakvih usluga plaća licence, pristup Internetu, tehničare koji se brinu o sustavu i sve to multiplicirano naplaćuje krajnjim korisnicima. Ukoliko razmišljate o korištenju ovih usluga bilo bi dobro imati na umu da kratkoročno možete ostvariti značajne uštede. Dugoročno, izmjene programa u svrhu praćenja zakonskih normi, usklađenja s novim poslovnim potrebama i ostale poslovne aktivnosti za pojedina programska rješenja definitivno će generirati troškove koji će zahtijevati ponovnu rekalkulaciju svih troškova i analizu isplativosti.

Postoji još cijeli niz podskupina cloud computinga (utility computing, web service in the cloud, platform as a service, managed service providers, service commerce platforms…) koje neće biti detaljnije objašnjene u ovome članku.

 

Oblači li se u Hrvatskoj?


Cloud computing tehnologija u širem smislu nije novost ni u svijetu ni u Hrvatskoj. Novosti jedino dolaze u frameworku koji će omogućiti klasificiranje pojedinih tehnika i tehnologija u svrhu komercijalizacije pojedinih informatičko-informacijskih servisa.

Za primjer možemo istaknuti ERP rješenje tvrtke N-LAB koje je još od samih začetaka bazirano je na SaaS ideologiji, te je jedan od rijetkih primjera „cloud computing“ tehnologije (Software as a Service). S druge strane vlasnici ozbiljnijih poslovnih zgrada već duže vremena nude usluge zajedničkih IT servisa i dediciranih servera putem informatičkih tvrtki koje su najčešće i smještene u njima.

Promatrajući suvremene koncepte cloud computinga ističe se T-Com koji je, čini mi se obzirom na akvizicije koje je proveo i obzirom na asortiman ponude, ozbiljan kandidat za prvog velikog cloud computing pružatelja usluga.

Ipak, nedovoljna kvaliteta komunikacijske infrastrukture, visoka cijena priključaka (koji su samo u odnosu na Sloveniju skuplji 10 do 20 puta) i kompliciranost zakonske regulative temeljni su stup garancije kako će se o cloud computingu i njegovoj širokoj primjeni još dugo vremena samo raspravljati bez kvalitetnih i konkretnih pomaka.

Outsourcing u obliku u kojem ga danas susrećemo u Hrvatskoj još dugo neće biti značajno promijenjen. Ipak, potrebne su daljnje prilagodbe, kako cijenom tako i kvalitetom usluge.

Tvrtke koje imaju vlastite IT odjele trebale bi razmotriti prednosti i mogućnosti mješovitih modela poslovanja u oblacima, outosurcinga i zadržavanja vlastitih stručnih snaga kako bi povećale svoju efikasnost i produktivnost... jer istina je, ipak negdje u sredini.

 

Autor: Seni Buljat

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox