Turistički plan do 2020.: Od indijanskog parka do Krapinskog pračovjeka

U Strategiji turizma predložen zaokret: umjesto 'dosadnih' hotela gradili bi se parkovi svih vrsta.

Winnetouland u zadarskom zaleđu, Park Krapinskog pračovjeka, hotelski resorti na mjestu bivše tvornice Hartera i cementare u Umagu, četiri marine za megajahte, golf na Krku i spa hotel u Daruvarskim toplicama, samo su neke od ideja investicijskih projekata koji bi u idućih osam godina trebali zaživjeti uz pomoć, javnih i privatnih investicija te novaca europskih fondova, te tako produljiti turističku sezonu u Hrvatskoj i udvostručiti turistički prihod do iznosa od 16 milijardi eura godišnje.

Predlaže se to u upravo dovršeno Nacrtu strategije hrvatskog turizma čiju izradu potpisuje Institut za turizam, a ako se provedu sva rješenja navedena u Strategiji, za nove smještajne kapacitete i sadržaje koji će ih puniti do 2020. Godine realizirati će se ulaganja od desetak milijardi eura.

Velik dio od stotinjak predloženih velikih hotela i resorta graditi će se na lokacijama postojećih vojnih ili industrijskih postrojenja.

Osim Muzila u projektu Brijuni rivijera, na popisu lokacija za nove hotelske projekte tako će se naći i bivša cementara u Umagu, kamenolom Antenal u Novigradu, riječka Hartere te tvornica Ferolegura u Šibeniku.

Iako će se većina od 60-tak novih kampova graditi na Jadranu, Institu za turizam predvidio je i nekolicinu kampova na kontinentu, u gradovima, (Zagreb, Osijek, Varaždin, Slavonski Bod), uz ribnjake, jezera (Lokvarsko jezero), obalna zaleđa (Konavle).  

Sasvim novi segment turizma kojeg je Institut stavio u svoj prijedlog su zabavni tematski parkovi.  U planu je otvaranje pet vodenih parkova (Varaždinske Toplice, Topunsko, Lipik, Šmidhen, Osijek), zabavno poučnih parkova (Park krapinskog pračovjeka, Vučedolske kulture, tehnološki parkovi Nikole Tesle, Ruđera Boškovića i Fausta Vrančića, park bajki Ivane Brlić Mažuranić).

Dugopolje kraj Splita trebalo bi dobiti Park 101 dalmatinera, Sinjsko polje park ¨Tera alka¨, Zadarsko zaleđe Winnetouland, piše poslovni.hr. (sh)

 

Foto:Filip Brala/PIXSELL

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox