Vrijeme je za prelazak hrvatskih tvrtki u „zelenu zonu“

 Najnovije globalno izvješće o ugljičnom otisku u lancu nabave konzultantske kuće A.T. Kearney pokazalo je kako sve više svjetskih tvrtki pitanje ekološki savjesnog poslovanja postavljaju vrlo visoko na listu prioriteta, a pri tome i svoje dobavljače potiču na kvalitetnije upravljanje ugljičnim otiskom.

 

Čak 86 posto velikih tvrtki kupaca zajednički s dobavljačima rade na smanjenju emisija stakleničkih plinova, u usporedbi s njih 49 posto samo godinu dana prije. Štoviše, više od polovice tvrtki kupaca i 25 posto njihovih dobavljača tvrde da su značajno smanjili troškove upravo uspješnim upravljanjem ugljičnim otiskom.
Rezultat je to ispitivanja uspješnosti 57 vodećih globalnih tvrtki članica Projekta za razotkrivanje ugljika (CDP) i tisuću njihovih dobavljača iz različitih industrija. Među njima su svjetski poznate tvrtke poput PepsiCo, Dell, Wall-Mart, ReckittBenckiser, Phillips i Rolls-Roys.

Kvalitetnije upravljanje ugljičnim otiskom dobavljača iznimno je bitno pitanje. Naše istraživanje pokazuje da je više od 50 posto emisija štetnih plinova rezultat poslovanja dobavljača, a ne same kompanije. S druge strane, velike svjetske kompanije su prepoznale važnost upravljanja globalnim otiskom ne samo kao mjeru sprječavanja dramatičnih klimatskih promjena, već i kao temelj za ostvarivanje većih prihoda i smanjenje troškova. Kako se svjetske tvrtke sve više ponašaju ekološki odgovorno, dobavljačima koji ulažu napore u smanjenje emisija štetnih plinova otvaraju se nove mogućnosti na tržištu. Hrvatske tvrtke trebale bi iskoristiti ovu priliku i dovesti svoje poslovanje u „zelenu“ zonu. Pozicionirajući se kao „zeleni“ partner tvrtke dobavljači mogu sebi otvoriti prostor na novim tržištima“ - komentirao je Branko Žibret, partner i potpredsjednik konzultantske kuće A.T. Kearney.

Još daleko od normativa

 Iako je smanjenje ugljičnog otiska tvrtki i dalje manje od onog potrebnog za ograničavanje globalnih klimatskih promjena, istraživanje pokazuje napredak u svim ključnim područjima. Čak 79 posto globalnih tvrtki članica CDP-a trenutačno implementira strategiju klimatskih promjena, što je za 16 posto više nego u 2009. godini. Njih 45 posto prati i izvještava o emisijama plinova u lancu nabave. Također, tvrtke su odlučile pružiti praktičnu pomoć svojim dobavljačima. Tako 41 posto ispitanika aktivno educira zaposlenike koji rade u nabavi te njih 25 posto potiču zaposlenike putem nagrada i priznanja. Kriterij upravljanja ugljikom postaje ključni dio izbora dobavljača. Danas 17 posto tvrtki bira dobavljača na temelju ugljičnog otiska, a očekuje se da će broj tvrtki u idućih 5 godina narasti na 29 posto.

Ipak, najveće svjetske tvrtke nisu uspjele u 2010. ispuniti ciljeve smanjenja emisije ugljičnih plinova zadane od strane Međunarodnog panela o klimatskim promjenama (IPCC). Naime, prema IPCC-u potrebno je godišnje emisiju plinova smanjiti za 3,8 posto kako bi se zaustavilo globalno zatopljenje, što je ostvarila samo jedna trećina dobavljača, dok se njih 90 posto obavezalo ostvariti ih u ovoj godini. (PS/MJ)

 

 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox