Kamate imune na prognozu Fitcha: Građani će i dalje skupo plaćati kredite

Kamate neće padati jer i banke su u posljednje vrijeme prisiljene izdvajati sve više kamate za nabavu novca iz kojeg financiraju te kredite. Država može  uštedjeti zato što su preko noći pale kamate na njezino zaduživanje, priliku za dobitak imaju kupci hrvatskih obveznica kao i hrvatska Vlada.

Dan nakon što je agencija Fitch blago popravila kreditni status Hrvatske, hrvatske državne obveznice u svijetu malo su dobile na cijeni, a kamate na državni dug neznatno su pale, prema dnevnim izvješćima Zagrebačke, Privredne i Raiffeisen banke.

Na gubitku će biti špekulanti, a priliku za dobitak imaju kupci hrvatskih obveznica, kao i hrvatska Vlada. Državi je neznatno pojeftinilo zaduživanje, ali kamate na kredite koje građani i poduzeća dobivaju u domaćim bankama zasad neće pasti, doznali smo u bankarskim krugovima.

Još u srijedu, nakon objave Fitcha, osjetila se pojačana potražnja za hrvatskim euroobveznicama koja je nastavljena i jučer, uz rast cijene dolarskih do 0,5 posto, primijetili su analitičari Raiffeisen banke.

Prema neslužbenim informacijama, mnogi bankari u Zagrebu, koji su kreditirali državu, jučer su trljali ruke jer su izračunali da zbog povećanja cijene obveznica mogu zaraditi milijune kuna.

Država može uštedjeti zato što su preko noći pale kamate na njezino zaduživanje. Primjerice, još u utorak su prinosi na Vladine dolarske obveznice – s rokom dospijeća u 2020. godini – iznosile 5,51 posto, a dan kasnije 5,26 posto, što znači da su kamate pale za dvadesetinu.

Slično se dogodilo i s ostalim hrvatskim obveznicama u dolarima i eurima, jer su kupcima postale manje rizične. No, prema mišljenju analitičara Zdeslava Šantića  iz Splitske banke, odluka agencije Fitch da zadrži postojeći kreditni rejting Hrvatske i pojača ga sa stabilnim predznakom zaista je dobra vijest, piše novilist.hr.

No, ta vijest nije značajnije utjecala na financijska tržišta, a ne treba ni očekivati da će imati dugoročni karakter. Popratni tekst agencije Fitch pokazuje da je pred nama još puno posla, upozorava Šantić, misleći na potrebu daljnjeg usklađivanja proračunskih rashoda s prihodima, te na nužnost strukturnih reformi.

Pad kamata na kredite građanima i poduzećima Šantić zasad ne očekuje, jer su i banke u posljednje vrijeme prisiljene izdvajati sve više kamate za nabavu novca iz kojeg financiraju te kredite, pa im padaju kamatne marže.  

Jedna odluka Fitcha ne može tu puno promijeniti. Na pad kamata u Hrvatskoj sljedećih godina može pozitivno utjecati fiskalna konsolidacija, provođenje reformi i smanjivanje valutnog rizika, upozorava Šantić. (sh)

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox