Litra nafte uskoro će koštati 15 kuna ?

U slučaju naleta samo jednog tankera na pomorsku minu u Hormuškom tjesnacu globalne cijene nafte bi dramatično porasle, a zatvaranjem tjesnaca cijena nafte bi vrlo brzo dosegla nove rekorde i gotovo sigurno prestigla granicu od 150 dolara po barelu, piše Poslovni dnevnik.

Hormuškim tjesnacem, jednim od najvažnijih vodenih putova, u čijoj blizini upravo vježba iranska mornarica, prevozi se oko 12 milijuna barela sirove nafte na dan, što je 90 posto izvoza nafte iz Perzijskog zaljeva i 30 posto ukupnog morskog prijevoza nafte.

Efekt poluge na cijenu

Globalnu potražnju za naftom u 2012. godini neki su analitičari procjenjivali na 90 milijuna barela dnevno, a prema nekim predviđanjima opskrba svjetskog gospodarstva naftom može postati kritična već ove godine.

Rastuće ekonomije Brazila, Rusije, Indije i Kine troše sve više roba, povećava se potrošnja goriva za transport, poljoprivredu i tako dalje. Predviđa se da će 2012. indijsko gospodarstvo rasti 7,8, a kinesko 9,2 posto. To može imati efekt poluge na cijenu nafte. Nakon što se američko gospodarstvo vrati na brži rast, japanska ekonomija ojača i nakon što se Europa oporavi od dužničke krize, manjkat će nafte.

15 kuna za litru dizela

U slučaju rasta cijene nafte na 200 dolara po barelu, što u scenariju dugotrajnog zatvaranja Hormuškog tjesnaca, nije nerealno, na više cijene energenata trebalo bi izdvajati 4 posto BDP-a, a posljedice za ekonomiju bile bi dramatične.

Pod uvjetom da tečaj dolara ostane na sadašnjoj razini od oko 5,7 kuna, cijene benzina i dizelskog goriva povećale bi se čak 25 do 50 posto i iznosile bi oko 12, odnosno 15 kuna po litri, tumači Miroslav Krnić, energetski analitičar.

Krnić smatra i da bi naglo, pa makar i kratkotrajno poskupljenje nafte izazvalo veliki šok i snažno uzdrmalo svjetsku ekonomiju. (jh)

 

 

Izvor: Poslovni dnevnik, 9. siječnja 2012.

 

 


Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox