Hrvati imaju najmonotonije poslove u Europi

14/02/2011

Europski poslodavci očito prepoznaju važnost obrazovanja i ulaganja u svoje zaposlenike. Istraživanje Eurofounda pokazalo je da je prošle godine čak 34 posto euroskih zaposlenika prošlo obuku financiranu sa strane svog zaposlenika, a to je rekord u zadnjih 15 godina, piše Novi list.

 

S druge pak strane, vidi se i da zaposlenici sami ulažu u vlastito obrazovanje. Jedan od deset radnika u Europi sam plaća dodatno obrazovanje, a sve u svrhu konkuriranja na tržištu rada. Postotak radnika koji ovo rade je u zadnjih pet godina porastao 50 posto. Kamo sreće da hrvatski poslodavci prepoznaju vrijednost znanja, jer je u Hrvatskoj često slučaj da što si obrazovaniji, manje si plaćen i manje cijenjen. Diploma, jedna, a kamoli više, u našoj je zemlji postala tek papir koji mnogima ne znači apsolutno ništa. Možda zato veliki broj mladih ljudi odlazi u inozemstvo gdje ih čekaju bolji uvjeti.

U Hrvatskoj, pokazuje istraživanje, je 20,8 posto radnika prošlo ovakvu vrstu dodatnog usavršavanja, a tek 3,8 posto radnika ulaže u obrazovanje svojim vlastitim sredstvima.

Doduše, 38,5 posto radnika priznaje da njihovo radno mjesto zahtjeva kombinaciju rarznih vještina, tako da bi usavršavanje zapravo bilo neophodno. Međutim, vjerojatno je dobar dio njih bačen u vatru i rade po principu "snađi se druže". Možda je to jedan od razloga zašto su Hrvati mahom nezadovoljni svojim poslom te zašto čak 61,1 posto njih svoj posao karakterizira kao monoton. Time se Hrvatska popela na vodeće mjesto u Europi po monotoniji radnog procesa. Ajde, bar smo prvi:) (MJ)

 

Izvor: Novi list, 14. veljače, 2011.

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox