Kako napisati poslovni plan?

23/09/2011

Prije pokretanja posla nužno je razraditi poslovni plan. Stvaranje poslovnog plana bi trebalo biti kreativno, ne iscrpljujuće iskustvo! Nakon što sve stavite na papir, bit će vam jasnije što se krije iza vaše početne poslovne zamisli i što ćete njome postići.  Najvažnije od svega, na papiru ćete imati jasno napisane korake kako doći do onoga što želite.

Osnove
Ne postoje ustaljena pravila o pisanju poslovnog plana ili njegovom izgledu, no on uvijek mora sadržavati sažetak, kratak opis poslovanja, tržišno istraživanje, marketinšku i prodajnu strategiju s troškovnikom, detalje o vašem rukovodećem timu i osoblju, financijsku prognozu i neke informacije o tome kako će se poslovanje odvijati.

Ako pripremate poslovni plan za vanjske suradnike, primjerice banku ili investitore napišite detaljnu verziju, od 20 do 40 stranica. Ako je plan predviđen za internu uporabu, primjerice kao vodič za vaše poslovođe, bit će dovoljno da poslovni plan bude na 5 do 10 stranica. Vaš plan bi trebao biti jasan i sažet, s čvrstim temeljima na činjenicama i dokazima. Koristite tablice, grafove, slike proizvoda. Također, pišite jasne podnaslove jer se dobar proizvod može pročitati unutar 15 minuta.

Sažetak
Sažetak je sinopsis vašeg cijelog poslovnog plana. Njegova je uloga istaknuti najvažnije točke koje u drugom dijelu poslovnog plana detaljnije objašnjavate. Potencijalni investitori ponekad pročitaju samo taj dio, stoga on mora biti privlačan i zanimljiv, ali sa svim potrebnim informacijama. Dovoljno je da sažetak vašeg poslovnog plana sadrži 800 do 1200 riječi.

Opis poslovanja
Ovaj bi dio trebao pokrivati osnove poslovanja, od sadašnjeg stanja do stanja do kojeg ga želite dovesti.

Ubacite detalje o planiranom početku poslovanja ili ako ste već počeli detalje o tome kada je poslovanje počelo. Također bi trebali ispisati detalje o prošlosti vaše tvrtke i trenutnoj pravnoj strukturi (jeste li samostalni trgovac, društvo s ograničenom odgovornošću ili partnerstvo). Također opišite svoj proizvod ili uslugu i po čemu se izdvajate od konkurencije. Objasnite kako planirate razviti svoj proizvod ili proširiti raspon proizvoda koje nudite.

Ispišite detalje svih patenata, zaštitnih znakova ili dizajnerskih prava koje posjedujete. Ako se radi o intelektualnom vlasništvu – bilo u obliku brandinga ili jedinstvene tehnologije koja je važna za uspjeh poslovanja, objasnite kako ih možete zaštititi. Nemojte koristiti žargonske izraze. Možda ste stručnjak u svom području, ali publika kojoj je namijenjen vaš poslovni plan nema isti stupanj tehničke naobrazbe. Oni žele jasan uvid u vašu poslovnu perspektivu.

Istraživanje tržišta i prodajna strategija
U ovom dijelu poslovnog plana prezentirajte detalje o svojoj konkurenciji; direktnoj i indirektnoj. Pri tome se vodite sljedećim pitanjima:Tko su oni? Koliki udio imaju na tržištu? Koje će mjesto zauzeti vaš proizvod ili usluga na postojećem tržištu?

Jednako jasni morate biti kad su u pitanju klijenti. Ako se namjeravate usmjeriti na individualne klijente, morate dati podatke o ciljanoj grupi kao što su: starost, spol, prihodi, interesi, itd. Ako planirate raditi s tvrtkama, morate napisati s kojom vrstom tvrtki mislite surađivati. U oba slučaja, plan bi trebao objasniti zašto će se ciljani klijenti obratiti baš vama. Također, nabrojite podatke o vašoj marketinškoj i prodajnoj strategiji;  kanale koje planirate koristiti, cijene i ponudu usluga.

Vaš rukovodeći tim i zaposlenici
Investitori i sponzori će htjeti znati imate li vještine kojima možete postići svoje ciljeve, stoga napišite informacije ne samo o rukovodećem timu nego i o ostalim zaposlenicima. U poslovni plan uključite eksterne savjetnike poput odvjetnika i računovođa. Također, uvrstite troškovnik plaćanja osoblja i planove za neko buduće zapošljavanje.

Vaše poslovanje
U poslovni plan uvrstite detalje vezane za trenutnu ili planiranu lokaciju tvrtke, zašto ste ju odabrali i najvažnije troškove. Ako se planirate baviti proizvodnjom, navedite sve što će vam pri tome trebati: objekte, strojeve, materijale i drugo.

Upravljanje informacijama i kontrolni sustavi su također važan element vašeg poslovanja. Trebali biste objasniti koje sustave planirate koristiti – na primjer kontrolu kvalitete, nadzor zaliha. Napišite ako postoje slabosti i kako ih mislite poboljšati. Detaljno opišite svoje informatičke potrebe.

Vaša financijska prognoza
Ovo je ključni dio koji objašnjava sve prije navedeno o poslovanju i financijama. Trebate napisati prognoze vezane uz prodaju, zaradu, gubitke i pritok novca. Ove prognoze obično pokrivaju tri do pet godina, od trenutnog stanja (i stanja u bliskoj budućnosti) do željenog stanja. Koliko će brzo rasti prodaja, kada se očekuje dobit? Kakav će biti pritok novca?

U financijskoj prognozi napišite i sve informacije o potrebnom kapitalu, izvorima prihoda, uloženim sredstvima i dospjelim kreditima. Projekcije vam trebaju biti realne. Ako imate već iskustva u poduzetništvu, onda imate od nečega krenuti, no ako je posao nov ovisit ćete o procjenama zasnovanima na istraživanju tržišta. U plan obvezno uvrstite i i detalje istraživanja koje se proveli kako biste napravili uspješnu prognozu.

 

 

 

Izvor: www.smarta.com

 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox