Ministar Maras: Više ne možemo po starom

22/02/2012

Hotel Antunović (21. veljače) bio je domaćin 39. po redu najvećeg radnog ručka u organizaciji Hrvatske udruge poslodavaca s glavnim govornikom, ministrom poduzetništva i obrta, Gordanom Marasom.

Na ručku je sudjelovalo više od 280 sudionika, poduzetnika i predstavnika državnih institucija. Osnivanje novog ministarstva, pozdravili su organizatori, kao i sami poduzetnici, a u nadi zajedničkog rješavanja problema s kojima se susreću u radu.

Okupljenima se na početku 'skupa' obratila Anny Brusić, direktorica Udruge malih i srednjih poduzetnika pri HUP-u, kazavši kako su upravo sami poduzetnici predlagali i tražili osnivanje novog ministarstva, odnosno Ministarstva poduzetništva i obrta. "Trenutno je u Hrvatskoj malih i srednjih poduzeća 170 tisuća, a oni su ti koji stvaraju radna mjesta, jer 86 posto svih radnih mjesta stvaraju upravo mala i srednja poduzeća", istaknula je Brusić. Također je napomenula kako su poduzetnici tražili smanjenje parafiksalnih nameta, a između ostalog i ukidanje spomeničke rente te smanjenje zdravstvenih doprinosa za dva posto, a čime će godišnje ostati od dva do pet milijardi kuna u gospodarstvu. Najavljeni Zakon o porezu na dobit, koji stupa na snagu početkom iduće godine, izazvao je među poduzetnicima dosta kontroverza. U problemu će biti oni poduzetnici koji ne podignu svoju dobit, jer će platiti 12 posto dodatnog poreza.

Predsjednik Udruge malih i srednjih poduzetnika, Petar Lovrić, također je iskazao zadovoljstvo što nakon osam godina poduzetnici imaju svog ministra. "Mali i srednji poduzetnici u Hrvatskoj čine više od 99% ukupnog gospodarstva i zato osnivanje Ministarstva poduzetništva i obrta HUP smatra izuzetno važnim i pozitivnim. Brojke od 400 tisuća poduzetnika, 230 tisuća OPG-a, 90 tisuća obrtnika, blizu 80 tisuća trgovačkih društava i 2.400 zadruga govore u prilog tome koliko je zapravo 'veliko' novo ministarstvo", rekao je Lovrić.

I predsjednik HUP-a, Ivan Ergović, naglasio je kako su i poslodavci i poduzetnici zadovoljni potezima i mjerama nove vlade. Najavio je i otvaranje razgovora s vladom oko izmjena Zakona o radu, a radi lakšeg zaposlenja s potrebama tržišta. Od nove vlade očekuje rješavanje neefikasnosti državne uprave i učinkovit sustav socijalnih izdataka. Smatra kako je potrebno uvesti reda i podići razinu u svim gospodarskim segmentima, te riješiti nekvalitetne usluge i prevelike namete. "Apeliram da se što prije pokrenu i teške gospodarske reforme, a koje su jamac stabilnog društva", zaključio je Ergović.

I na kraju se okupljenima obratio Gordan Maras, ministar poduzetništva i obrta, najavivši aktivnosti i mjere kojima ministarstvo namjerava dugoročno stvarati poticajne uvjete za poslovanje malih i srednjih poduzetnika i konkurentnije gospodarstvo. Najavio je rasterećenje gospodarstva smanjivanjem zdravstvenih doprinosa s 15 na 13 posto, ali i smanjenje doprinosa na plaću u narednim godinama: za četiri godine ono bi trebalo biti osam posto manje jer, kako je rekao: "Ne možemo napraviti sve od jednom." Od 1. ožujka bit će smanjeni i parafiksalni nameti, odnosno smanjuje se za 50 posto doprinos za vode i šume te stavlja van snage spomenička renta, a porezni prihodi neće biti veći, usprkos dva posto većem PDV-u. "Kada se sve zbroji, rasteretili smo gospodarstvo za oko pet milijardi kuna na godišnjoj razini", pohvalio se ministar.

Nova vlada će također stimulirati investiranje novim Zakonom poreza na dobit, jer svi oni koji ulažu u kapital svoje tvrtke, zadržavaju dobit i ulažu u poslovanje.

Poduzetnici i poslodavci su jedan od ključnih partnera hrvatske vlade u izlasku iz krize. Zato me raduje i ova podrška. Stoga mogu reći kako ćemo više ulagati u malo i srednje poduzetništvo te najavljujem zaokret smjera: potrošili smo zadnjih godina puno više nego što smo stvarali i to tako jednostavno više ne može. Trend se mora okrenuti, tj. zaduženje i deficit moraju biti manji od prošlih godina. Krenut ćemo s određenim uštedama u proračunu i okrenuti se gospodarstvu. Prvi puta imamo proračun s manjim rashodima i to za 4 milijuna kuna. Htjeli smo pokazati da značajnim uštedama možemo promijeniti smjer, obrazložio je ministar poteze nove vlade.

U vladi će uskoro biti prezentirana investicijska karta Hrvatske u vrijednosti 8 milijardi kuna, a sredstva su osigurana. "Osigurali smo jeftine kredite preko HBOR-a, programe od 1 do 3 posto kamatne stope, što je najpovoljnija kreditna linija na tržištu. Također, povećat ćemo jamstveni fond HAMAG-a na dvije milijarde kuna, kako bi vas mogli pratiti u određenim projektima i dati jamstva za realizaciju dobrih projekata", istaknuo je Maras.

Novo ministarstvo bit će organizirano u tri uprave: investicije i razvoj, uprava za poticaje te uprava za fondove Europske unije.Očekujemo da se novim mjerama i potezima naše gospodarstvo konkurentnije pozicionira i da se pokrene ciklus zapošljavanja i investicija, poručio je Maras s tradicionalnog HUP-ovog radnog ručka.

 

Autor: Marina Kilić
Foto: Igor Kralj/PIXSELL

 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox