Zovi, samo zovi: Dosađivanjem je moguće naplatiti do 80 posto dugova

28/11/2011

Uspjeti naplatiti potraživanja za mnoge poduzetnike znači opstati na tržištu, pri čemu su im saveznici tvrtke za naplatu potraživanja koje dužnici shvaćaju ozbiljnije nego vjerovnike, piše Večernji list.

Tržište nenaplaćenih potraživanja prema nekim procjenama, samo među pravnim osobama, vrijedno je više od 40 milijardi kuna. Zbog krize raste broj tvrtki koje se bave naplatom potraživanja, ali i opseg njihova posla.

Broj klijenata povećao se tijekom 2010. i 2011., što je očekivano s obzirom na krizu i povećanje nelikvidnosti. Naši klijenti dolaze iz različitih djelatnosti: telekomunikacija, građevine, informatike, zdravstva, poljoprivrede, veletrgovine, kaže Tonči Barbić, direktor tvrtke Coface Hrvatska koja se bavi naplatom potraživanja i prodajom bonitetnih izvještaja, a dio je grupacije Coface Holding sa sjedištem u Parizu.

Dodaje kako se uspješnost naplate kreće od 10 do čak 80 posto visine potraživanja, što ovisi o sektoru potraživanja, starosti i visini potraživanja.

Provizija 4 do 35 posto

O sličnim kriterijima ovisi i cijena usluge tvrtki za naplatu potraživanja, ali pod uvjetom da je potraživanje naplaćeno barem jednim dijelom. Odnosno, usluge se naplaćuju na temelju provizije od naplaćenog iznosa, a postotak koji se naplaćuje iznosi od 4 do 35 posto. Pri tome je za male iznose i veliki broj dužnika i provizija veća dok je za veće iznose i manji broj dužnika i provizija manja.

Barbić kaže da metode naplate potraživanja uključuju pismene opomene, SMS, telefonske pozive,  sastanke s dužnicima, nuđenje otplate u obrocima, dok ključ uspjeha leži u dosađivanju dužnicima i upornosti. U ovom pristupu jedina sila koja se koristi je sila argumenta kako bi dužnicima pokazali da će dodatne troškove tek imati nakon ovrhe ili sudskog procesa.

 

Banke, prvenstveno one velike teško da će angažirati agencije za naplatu. PBZ, Zaba, Erste, Hypo i HPB ne angažiraju takve agencije, dok u RBA kažu da se koriste takvim uslugama. U jedan posto slučajeva agencije za naplatu potraživanja angažira Raiffeisen Leasing, dok OTP Leasing takvu praksu primjenjuje  u 35 posto slučajeva. (jk)

 

 

Izvor: Večernji list, 28. studenoga 2011.

 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox