Delegiranje

21/11/2019

Delegiranje je aktivnost prenošenja nadležnosti (odgovornost za dodijeljene poslove)na druge osobe uz definirana ovlaštenja koja su potrebna da se dodijeljeni posao izvrši. Delegiranje je način da se nadređeni rastereti poslom, kako bi imao više vremena i pri tome razvijao svoj posao baveći se strateškim aktivnostima.


Vještina delegiranja se jednako učinkovito upotrebljava i u drugim područjima života: obitelji, društvenom radu, prijateljima, ...

Zašto delegirati?
 Oslobađa vam se više vremena za važnije poslovne aktivnosti ili za osobno vrijeme.
 Drugi to mogu obaviti bolje od vas.
 Osobe kojima delegirate posao nemaju ispunjeno radno vrijeme.

Nastavak aktivnosti
Nakon uspješno obavljenog delegiranog posla, analizirajte situaciju i nastavite s daljnjim delegiranjem. Napravite kontinuiran sustav delegiranja poslova u okruženju u kojem
djelujete. Imajte na umu: Svaki uspješno delegiran posao vas dovodi bliže vašim željenim ciljevima.

5 PROBLEMA U DELEGIRANJU
1. Nadređeni uporno odgađa delegiranje Nadređeni pronalazi niz iracionalnih razloga zašto kontinuirano i sustavno ne delegira. Razlozi za takvo ponašanje: Nedovoljno znanja i vještina prenošenja delegiranih zadataka, ne zna što će onda on raditi kada posao prepusti drugima, krajnje nepovjerenje u druge, misli kako će time izgubiti moć odlučivanja, …
Velike su štete od ovakvog ponašanja jer se time „motiviraju“ i drugi u okruženju da ne delegiraju. Ako nema kontinuiranog i sustavnog delegiranja, oblik zajedništva se ne može razvijati (širiti). Ako nadređeni ne delegira, to znači zadržavanje rutiniranih poslova za koje je on previše kompetentan.
2. Nepotpuno prenošenje elemenata kako se delegirani posao radi Jedan od najčešćih razloga za neuspješno delegiranje je nepotpuno prenošenje zadataka prema novom izvršitelju. Lako je dokazivo kako je jedino cjelovito prenošenje delegiranog zadatka pomoću alata Osnovna pitanja kojeg čine devet sastavnica: Što?, zašto?, kako?, s čime?, tko?, gdje?, kada?, izvijestiti? i nastavak?. Svaki izostanak i jedne sastavnice će dovesti do improvizacije u obavljanju delegiranog zadataka, a time će delegiranje biti neuspješno.

Autor teksta: Milan Grković

Izvor: Poslovni savjetnik br. 133

Ostatak teksta možete vidjeli klikom na PDF ikone

 

 

Privitak: 
PrilogVeličina
PDF icon ps_133_low_10.pdf70.69 KB
PDF icon ps_133_low_11.pdf124.14 KB
Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox