Čačić: Prestanimo se igrati dječjeg vrtića, idu Ombla i Plomin

Strategija energetskog razvoja Hrvatske je dobra, ali je politika zakazala jer ništa od toga proteklih godina nije napravljeno pa je pred Vladom zadatak da iduće godine utrostruči investicije i realizira energetske projekte na razini od 1,5 milijardi eura, a među njima su svakako i TE Plomin i HE Ombla, izjavio je prvi potpredsjednik Vlade i ministar gospodarstva Radimir Čačić.

Vlada bi uskoro trebala donijeti odluke u vezi projekata Plomina i Omble, na čemu smo izgubili već par mjeseci, a svaki mjesec odnosi veliki novac, izjavio je Čačić novinarima nakon što je održao govor na 4. Energetskoj Areni koju su organizirali Infoarena Grupa i EBRD.

Pripremni radovi na Plominu 3 vrijedni su 100 milijuna eura, pri čemu imamo jasno definirani projekt i cijeli spektar partnera koji žele investirati, a u tome nema čak ni troška države. S druge strane, 900 milijuna kuna za Omblu stoji već dvije godine, pri čemu plaćamo rezervaciju novca, jer prošla Vlada nije bila u stanju upotrijebiti ta sredstava koja je dobila od EBRD-a, kaže Čačić.

Plomin i Ombla su projekti koji imaju dva osnovna zadatka - poštivati sve ekološke propise s ciljem zaštite zemlje i njezinih građana, te osigurati ljudima radna mjesta i plaće. Predviđene investicije u energetiku izravno bi utjecale na oko jedan posto BDP-a, a uz indirektan multiplikator i dva posto BDP-a, tvrdi Čačić.

Sumnjiva studija

Što se tiče studija utjecaja na okoliš, Čačić ističe kako sve studije nisu iste jer postoje profesionalne studije, ali i one koje se rade besplatno. Čim je nešto besplatno, meni je jako sumnjivo. Ne postoji 'zelena studija' za investiciju od 900 milijuna kuna koja se radi besplatno - ili ništa ne valja ili se radi o nečijem interesu, ustvrdio je Čačić.

Što se tiče LNG-a, taj smo projekt uzeli "vrlo uspješnom" konzorciju koji u sedam godina nije napravio ništa, iako su tu bile tri strane prvorazredne kompanije, pa će to raditi LNG Hrvatska u vlasništvu HEP-a i Plinacroa. Interes ulagača je ogroman, a uspjeh domaćeg konzorcija ovisit će o njegovoj sposobnosti da iskomunicira projekt sa svim zainteresiranima, napominje Čačić.

Veliki interes ulagača ne postoji samo za TE na ugljen u Plominu, već i za TE na plin u Vukovaru, Slavonskom Brodu i Obrovcu, dodaje Čačić uz napomenu kako su investicije vezane na svaki od tih projekata "teške" između 200 i 300 milijuna eura.

Probijeni rokovi

Moramo se prestati "igrati dječjeg vrtića" i krenuti u ubrzanu realizaciju energetskih projekata jer je Hrvatska zbog nesposobnosti prethodne Vlade probila sve zadane rokove. Prema strategiji energetskog razvoja, do 2020. u energetiku bi trebali uložiti 15 milijardi eura, što znači da bi u idućih 7,5 godina morali kontinuirano ulagati između 1,5 milijardi i dvije milijarde eura, poručio je Čačić.

No, lani je ostvarena samo trećina planiranih investicija, a ove ćemo godine ostvariti tek polovicu od predviđenih 1,6 milijardi eura, i to tek uz ogroman napor na tekućim projektima prijenosa i distribucije, gdje ćemo gotovo udvostručiti investicije u HEP-u i za 60 posto povećati investicije u Ini. (Hina/jk) 

 

 

Foto: Vjeran Zganec-Rogulja/PIXSELL

 

 

 

 

 


Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox