Opće gađenje prema političarima koji se neprestano međusobno prepiru oko svake sitnice u Grčkoj je toliko snažno da bi stranka naziva "Nitko", kad bi takva postojala, uvjerljivo pobijedila na prijevremenim parlamentarnim izborima najavljenim za 19. veljače.
U zemlji u kojoj su birači bili strogo podijeljeni između dviju stranaka koje su grčkom vladale od pada vojne hunte prije gotovo četiri desetljeća, socijalista i konzervativne Nove demokracije, sadašnji vakuum u vlasti mogao bi gurnuti Grčku u dugotrajni politički kaos.
U istraživanju javnog mnijenja instituta MRB na pitanje koja stranka bi bila prvi odabir na izborima, odgovor "Nitko/Ne znam/Neka druga stranka" kombinirano je prikupio 29,7 posto glasova ispitanika, više od bilo kojeg drugog odgovora.
Razočaranost u političare raste iz mjeseca u mjesec jer Grci, iznervirani mjerama štednje koje od Grčke zahtijevaju zajmodavci kako bi je spasili od bankrota, za svoje nedaće sve češće optužuju tradicionalne stranke pa je malo vjerojatno da će itko ostvariti uvjerljiviju pobjedu na izborima.
Analitičari ne očekuju stabilnu vladu
Budući da je prag za ulazak u parlament samo 3 posto glasova birača, analitičari smatraju da će broj stranaka u idućem sazivu porasti s pet na sedam ili više, zbog čega je sve izglednije da će iduću vladu formirati ne pretjerano stabilna koalicije.
Anketa MRB-a pokazala je da se na pitanje koja od dviju najvećih stranaka može riješiti probleme Grčke samo 7,6 posto ispitanika odlučilo za socijaliste, a 16,3 za konzervativnu Novu demokraciju, dok je odgovor "Nijedna" odabralo 66,8 anketiranih.
Više od dvije trećine ispitanika smatra da Grčku iz krize može izvući samo koalicijska vlada, dok bi svu vlast samo jednoj stranci dalo tek 13 posto, iako su se posljednje dvije koalicijske vlade u Grčkoj raspale nakon samo nekoliko mjeseci 1989. i 1990. (Hina/jh)