Divovski krastavci i šećerne rajčice ''Made in: Universe''

Takozvana svemirska poljoprivreda mogla bi ozbiljno ugroziti tehnologiju zemaljskih genetskih modifikacija na biljkama. Kineski znanstvenici u svemiru uzgajaju divovske krastavce, slatke rajčice, brzorastući sezam i pamuk, pa čak i lotos i krizanteme, piše Jutarnji list.

Kineski znanstvenik Li Chengzi, profesor na pekinškom Sveučilištu Beihang za Sunday Times je objasnio kako se radi o tehnologiji koja obuhvaća slanje sjemena satelitom u svemir i povratak na Zemlju. Dok je u svemiru sjeme je izloženo kozmičkom zračenju što dovodi do mutacija. Većina ih je štetna, ali neke od njih su blagotvorne i omogućuju uzgoj boljih usjeva na Zemlji.

Kineski znanstvenici uspjeli su tako uzgojiti novi soj krastavaca koji su znatno rodniji i boljeg okusa.  Najveći primjeri ''svemirskih krastavaca'' mogu težiti i do 1.5 krastavaca. Semirske rajčice pak sadrže 13 posto šećera, što je razina poput one u naranči.

Brzorastuća riža još od 1999. godine

Kineski napori u svemirskoj poljoprivredu doslovno su rezultirali plodom još 1999. Godine kada je predstavljen brzorastući soj svemirske riže Hangyu 1 koji se danas uzgaja na više od 160.000 hektara površine.

U međuvremenu, razvijeno je još 12 sojeva svemirske riže koji se uzgajaju na 400.000 hektara, a njihov godišnji prinos iznosi 340.000 tona. (jh)

 

 

 

 

Izvor: Jutarnji list, 24. listopada 2011.

 

 

 

 

 


Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox