U ovo krizno doba kada je sve teže otplaćivati kredite i plaćati režije koja kuna sa strane bila bi više nego dobrodošla. Mnogi će razmisliti o potrazi za još jednim, dodatnim poslom kako bi spojili kraj s krajem. Prema istraživanju portala Posao.hr čak 70 posto zaposlenika želi pronaći dodatni posao, a nimalo ne čudi što 55 posto ispitanika kao glavni razlog pronalaska još jednog posla navodi dodatan izvor prihoda. Dodatni novac više od polovice ispitanika (57 posto) trošilo bi na pokrivanje dodatnih životnih potreba odjeća; obrazovanje, internet, telefoni i slično, dok bi 21 posto ispitanika zaradu od dodatnog posla trošilo samo na podmirivanje osnovnih životnih potreba.
Osim zarade, još jedan posao ima i druge prednosti. Dodatni posao pomoći će u stjecanju radnog iskustva i dodatnih vještina što nikada nije na odmet. Jednako važno je i širenje mreža kolega i poznanika koje ćete steći radeći dva posla. Možda otkrijete da je nešto što je počelo kao honorarni posao zapravo vaša strast i poziv. A slučaju da ostanete bez prvog posla, honorarni posao pružit će vam određenu financijsku sigurnost.
No, pritom treba imati na umu i negativne stvari koje nosi dodatni posao. Uz dva posla i žongliranje brojnim obvezama nedostaje vremena za obitelj i prijatelje. U razdoblju s dva posla morate se pomiriti da neće imati dovoljno vremena jer ćete raditi šest ili sedam dana u tjednu. Teško je biti jednako fokusiran i produktivan balansirajući između dva posla i udovoljavajući dvojici šefova. Uz stres često se javljaju i zdravstveni problemi zbog neiscrpljenosti i kroničnog nedostatka sna.
Potragu za dodatnim poslom, mnogi će započeti na nekim od internetskih portala ili će se obratiti prijateljima i znancima. Poslovi koji se najčešće nude su čišćenje, čuvanje djece, dijeljenje letaka, hostesiranje, prevođenje, lektoriranje, poslovi prodajnih agenata, tajnica za povremeni rad, web dizajn. Honorarni poslovi obično se plaćaju po satnici ili u slučaju poslova kao što je prodaja postoji fiksni dio plus provizija. Poslovi su obično plaćeni od 20 kuna na više, što naravno ovisi o kojem je poslu riječ. Nekim strukama kao što su profesori matematike ili stranih jezika lakše je naći dodatni posao jer uvijek mogu davati instrukcije. Osim njih, dobro prolaze web dizajneri, električari, vodoinstalateri i ostali kućni majstori.
Treba istaknuti kako honorarni poslovi u Hrvatskoj nisu dovoljno regulirani. Ako se između poslodavca i posloprimca i potpisuje ugovor najčešće se radi o ugovoru na određeno vrijeme ili autorskom ugovoru. Velik dio honorarnih poslova prođe bez evidencije, a poslodavci odugovlače s isplatom ili u kranjim slučajevima ne plate zaposlenike. U takvim slučajevima rada na ''crno'' posloprimcima je teško dokazati da su radilli stoga provjera poslodavca i oprez neće škoditi.
Okvirni cjenik honoraranih poslova:
- Rad na fotokopirnom stroju, telefonskoj centrali, anketiranje:
18 kuna po satu
- Rad na unosu podataka: 20 kuna
- Izrada web stranice: 40 kuna
- Čišćenje stanova i kancelarija: 20-30 kuna
- Prevođenje: 30 kuna
- Konobarski poslovi, rad u kuhinji: 18 kuna
- Čišćenje brodova: od 150 do 250 kuna
- Lijepljenje etiketa, punjenje polica u trgovinama: 18 kuna po satu
- Utovar-istovar: 25 kuna
- Hostese: 20-25 kuna
- Slaganje, pakiranje pošte: 18 kuna po satu
- Rad u autopraonici: 22 kuna
- Čuvanje djece: 25 kuna po satu
Autor: Jasmina Kolić