Europska komisija je na sastanku u Strasbourgu odlučila pokrenuti postupak protiv Mađarske zbog zakona koji dovode u pitanje neovisnost mađarske središnje banke i ureda za zaštitu podataka te zakona o ranijem umirovljenju sudaca i tužitelja.
Postupak počinje službenim slanjem pisama upozorenja u kojem se od Mađarske traži da u kratkom roku promijeni zakon o središnjoj banci, statusu sudaca i tužitelja te o uredu za zaštitu podataka, za koje je Komisija ocijenila da nisu u skladu s europskom pravnom stečevinom.
Ne bude li Mađarska poštovala upozorenje Komisije, onda slijedi drugo upozorenje, a ako se ni tada ništa ne dogodi slijedi postupak pred Europskim sudom pravde.
Sporni zakoni
Podsjetimo, krajem prošle godine mađarski je parlament donio niz ustavnih zakona, među njima i zakon o mađarskoj narodnoj banci prema kojem pomoćnike guvernera imenuje vlada, a ne kao dosad guverner. Također je donesen zakon prema kojem suci i tužitelji trebaju ići u mirovinu s navršene 62 godine, umjesto 70 kao što je bilo donedavno.
Barroso je rekao da će se sljedeći utorak, 24. siječnja, u Bruxellesu sastati s mađarskim premijerom Viktorom Orbanom.
Orban će se u srijedu obratiti i zastupnicima Europskog parlamenta, koji su se okupili na plenarnom zasjedanju u Strasbourgu. Nećemo dopustiti da međunarodna ljevica napada Mađarsku lažima i neutemeljenim optužbama na jednom međunarodnom forumu. Mi ćemo braniti Mađarsku i integritet Mađara", rekao je Orbanov glasnogovornik Peter Szijjarto.
Europski parlament će u srijedu na inicijativu Zelenih, socijalista i liberala, raspravljati o spornim mađarskim zakonima. (Hina/jk)