Hrelja: Neka se ovrha ne provodi nad onima čija su primanja manja do 1845 kuna

Hrvatska stranka umirovljenika (HSU) na konferenciji za novinare je iznijela svoje prijedloge rješenja vezanog za II. mirovinski stup, među kojima i onaj da se za osiguranike koji su 2002. godine bili mlađi od 40 godina i imali obvezu opredijeliti se za II. stup, poveća izdvajanje za njega za 5% na plaću na teret poslodavca.

Ova je država poslodavcima dala previše olakšica, ali oni ne brinu o socijalnoj sigurnosti radnika u starosti, poručio je predsjednik te stranke Silvano Hrelja. Predlažemo da 700 žena, koje su se dobrovoljno odlučile za II. mirovinski stup, odmah ostvare pravo na dodatak na mirovinu, rekao je Hrelja pojašnjavajući kako one za prosječnu uplatu od sedam godina primaju 107 kuna mirovine iz II. stupa, te imaju od 500 do 1500 kuna nižu mirovinu u odnosu na kolegice koje primaju mirovinu samo iz I. stupa.

Izmjenama i dopunama Zakona o mirovinskom osiguranju tražimo da se omogući dobrovoljni izlazak iz II. stupa za 120 tisuća umirovljenika koji su 2002. godine imali između 40 i 50 godina života i dobrovoljno su ušli u taj sustav, rekao je Hrelja dodavši kako alternativa tome može biti i izbor povoljnijeg prava prilikom odlaska u mirovinu. HSU traži i promjenu formule za izračun osnovne mirovine koja sada, po Hreljinim tvrdnjama, daje vrlo niska prava, bez obzira što se u njega uplaćuje 15 posto doprinosa. Hrelja je upozorio i na pad udjela prosječne mirovine u prosječnoj plaći koja, kako je rekao, sada ne iznosi niti 39 posto.

Osvrćući se na preko 600 tisuća zahtjeva za ovrhu kojima je zatrpana Fina, Hrelja je predloži da se ovrha ne aktivira nad onim građanima koji imaju primanja manja do 1845 kuna, jer je to, kako je rekao, granica siromaštva u Hrvatskoj. Prokometirao je i nedavni istup predsjednika Uprave Hanfe Ante Samodola koji je ponudio svoje rješenje za II. mirovinski stup, rekavši da Samodol kao predsjednik uprave agencije koja je nadležna za nadzor financijskih institucija nije pozvan da daje rješenja za II. mirovinski stup, jer to rješenje moraju naći vlada, poslodavci i sindikati u postupku socijalnog dijaloga, rekao je Hrelja. Hrelja je također odbacio i Samodolov prijedlog o podjeli rizika između banaka i umirovljenika koji su vlasnici udjela u mirovinskim fondovima. (Hina/mš)

 

 

 

Foto: Marko Lukunic/PIXSELL

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox