Morate u kupovinu? Trebaju vam hrana ili cipele..? Želite novu knjigu, LCD televizor ili perilicu za rublje..? Za sve treba velika količina novaca i vremena, koje je u današnje vrijeme teško pronaći. Ono što u svijetu ''buja'' je internetska kupovina, koja mnogima olakšava svakodnevni život.
Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, u Hrvatskoj 55 posto stanovništva posjeduje osobna računala i 50 posto ih ima pristup internetu, međutim online kupovina još ne može doseći razmjere klasične ''idem u trgovinu'' kupovine.
Oni koji koriste online način kupovine navode mnoge prednosti. Među najvažnijima je cijena. Budući da marke i proizvodi koji se na ovaj način prodaju nemaju mnogih dodatnih troškova (najam prostora za trgovinu i skladište, plaćanje radnika, režija i ostalo) oni se prodaju po nižim cijenama nego što je slučaj u klasičnim trgovinama.
Osim toga, na internetskim stranicama, kupci mogu pronaći sve potrebne informacije o karakteristikama proizvoda, kao i njihove opise kroz fotografije. Ono oko čega se ne treba brinuti je vrijeme, jer su ove ''online trgovine'' otvorene 24 sata dnevno, što omogućuje obavljanje svih transakcija iz kućnog naslonjača. Mnogim poslovnjacima ta ušteda vremena znači mnogo.
Za neke kupovine potrebno je posjedovanje kreditne kartice za trenutno plaćanje narudžbe, međutim plaćanje je moguće i gotovinom pri primitku robe ili u uredu ''online trgovine'' netom prije same narudžbe.
eBay najbolji
Istraživanje, koje je provela tvrtka Best Buy Award u siječnju 2010. godine, je pokazalo kako hrvatski građani smatraju da je eBay najbolja ''online trgovina'', odnosno da nudi najbolji omjer cijene i kvalitete. Podatak pokazuje kako se sve više Hrvata povodi za svjetskim trendovima i pritom pokazuje zadovoljstvo u ovom načinu kupnje.
Ono što je još uvijek kočnica je neinformiranost, ali i neki nedostaci koji se mogu navesti za online kupovinu. Naime, potrošači su sumjičavi, s velikom dozom nepovjerenja i straha. Odluka o kupovini donosi se na temelju informacija o proizvodu i fotografije istog. Proizvod se ne može vidjeti ''u živo'', što mnogima predstavlja problem. Osim toga, ljudi su obično skeptični i kada je sigurnost njihovih podataka u pitanju, budući da se najčešće koristi kartično poslovanje što zahtijeva ostavljanje osobnih podataka.
U svijetu ovaj način kupovine postaje rutina. Rezultati istraživanja, koje je provela međunarodna tvrtka The Nielsen Company, pokazuju kako potrošači iz Južne Koreje najviše kupuju online, a njih slijede potrošači iz Njemačke, Velike Britanije i Japana.
Internet više nije neotkrivena tehnologija – to je masovni medij koji je postao sastavni dio modernog života. Budući da su naši životi sve pretrpaniji, ne čudi da su potrošači okrenuti pogodnostima Interneta kada je u pitanju istraživanje i kupovina proizvoda – komentirao je Jonathan Carson, predsjednik usluge Nielsen Online, tvrtke The Nielsen.
Kaže se da je najbolja reklama hvala drugih ljudi. Isto je i s ovim načinom kupovanja. Oni koji se odluče na kupnju najčešće su dobili preporuku prijatelja i poznanika, koji su imali pozitivno i korektno iskustvo s određenim prizvodima ili tvrtkama.
Autor: Sonja Jajčević