Proizvodne aktivnosti u Kini u rujnu smanjene su treći mjesec zaredom, pritisnute padom inozemne potražnje zbog gospodarskih teškoća u Sjedinjenim Državama i Europi, pokazuju najnoviji podaci.
Preliminarni indeks upravljanja nabavom (PMI) koji izrađuje HSBC u rujnu je smanjen na 49,4 boda, najnižu razinu u posljednja dva mjeseca, s konačne razine od 49,9 bodova u
pad. U srpnju je PMI iznosio 49,3 boda, što je njegova najniža razina u 28 mjeseci i prvi pad aktivnosti u godinu dana.
Nove kolovozu, objavio je britanski bankovni div u priopćenju.
Vrijednosti indeksa iznad 50 bodova govore o rastu aktivnosti, dok one ispod toga ukazuju na njihov izvozne narudžbe smanjene su po većoj stopi u rujnu nego u mjesecu ranije, zbog produbljivanja gospodarskih problema u SAD-u i Europi, ključnim kupcima robe proizvedene u Kini.
Unatoč pogoršanju situacije u kineskom sektoru proizvodnje, koji upošljava milijune ljudi i ključni je pokretač gospodarskog rasta, glavni ekonomist HSBC-a Qu Hongbin odbacuje zabrinutosti o naglom zaustavljanju rasta Kine, smatrajući ih neutemeljenima.
Dovoljna domaća potražnja?
Otporna domaća potražnja dovoljna je da podupre stopu rasta između 8,5 i devet posto u nadolazećim tromjesečjima, tumači Qu Hongbin.
Kinesko gospodarstvo u drugom je tromjesečju poraslo za 9,5 posto u usporedbi s istim razdobljem godine ranije, nešto sporije u odnosu na 9,7 posto u prvom tromjesečju ove godine i 9,8 posto u četvrtom tromjesečju 2010. (Hina/jh)