Mladi zaposlenici diljem svijeta nedovoljno su motivirani i angažirani na svom radnom mjestu, pokazalo je novo istraživanje Gfk-a, a kao glavni uzroci navode se omjer rada i privatnog života, prekovremeni rad te vlastito zdravlje, piše vjesnik.hr.
Istraživanje je provedeno na uzorku od 30.000 zaposlenika u 29 zemalja te je pokazalo veliku polarizaciju između različitih dobnih skupina zaposlenika. Naime, samo je 21 posto onih u dobi od 18 do 29 godina visoko angažirano na svom radno mjestu. S druge strane, takvih je među najstarijim zaposlenicima 31 posto.
Kada je riječ samo u Hrvatskoj, tada je istraživanje pokazalo kako su zaposlenici najzadovoljniji odnosima unutar svog tima i svojim nadređenima, a najmanje su zadovoljni prihodima i mogućnošću napredovanja. Najzadovoljniji su u financijskoj djelatnosti i javnoj upravi, a najmanje zadodovljstva pokazuju radnici prerađivačke i građevinarske industrije.
Spremni i na rad u inozemstvu
Mladi su slabo angažirani bez obzira na smanjene odgovornosti koje im se daju. No, to ne čudi ako se u obzir uzme da su glavni motivatori za visoku angažiranost da je posao zanimljiv, da odgovara interesima zaposlenika i da im omogućuje da rade ono u čemu su najbolji. Iz tog razloga je samo 21 posto zaposlenika navelo da bi u svojoj tvrtki ostalo i kada bi im netko drugi ponudio posao. I mogućnost napredovanja navedena je kao velik faktor za angažiranost kojoj može pomoći i sama priroda posla.
Osim angažiranih zaposlenika, tvrtka za uspjeh treba i dobru strategiju, proizvode i usluge, prave kompetencije i sustav i strukturu. Osim toga, velik je izazov za tvrtku privlačenje mladih talenata, koje je postao velik problem u Mađarskoj, Češkoj, Srbiji i Portugalu.
S obzirom na recesijsko stanje koje traje već duže vrijeme, mladi su ogorčeni potplaćenim poslovima ili su jednostavno prekvalificirani za to što rade, pa stoga svakodnevno aktivno traže bolji posao, a spremni su i na migraciju u drugu zemlju kako bi pronašli zadovoljavajuće radno mjesto. (SJ)
Izvor: www.vjesnik.hr