Gotovo nema dana da u dnevnom tisku ne vidimo napise o počinjenim provalama i razbojništvima koji su Kaznenim zakonom svrstana u kaznena djela protiv imovine pa ne čudi informacija da je u samo 72 sata prvog srpanjskog vikenda na području Republike Hrvatske zabilježeno je 796 kaznenih djela od čega veliki broj otpada upravo na provale i razbojništva.
Kriminalci biraju nezaštićene objekte za napad pa se upravo protuprovalni i protuprepadni sustavi već godinama koriste kao uspješna mjera prevencije kaznenih djela provale i razbojništva. Ta dva sustava se na objekte na kojima je realna opasnost od oba tipa kaznenih djela ugrađuju kao jedan i korisnici ih tijekom boravka u objektu koriste kao protuprepadani sustav, a kada u objektu nema nikoga, aktiviraju protuprovalni sustav.
Oba sustava važan su čimbenik ostvarivanja gotovo svih ciljeva korisnika sustava tehničke zaštite. Njima se postiže odvraćanje, rano otkrivanje, uzbunjivanje i usporavanje počinitelja te uzbunjivanje i intervencija zaštitarskih ekipa. Ponavljamo, najvažnija funkcija ovog sustava je odvraćanje počinitelja kaznenih djela – oni biraju nezaštićena i slabije zaštićena mjesta kao objekte napada.
Sustavi zaštite za stambene i manje poslovne aplikacije prvenstveno trebaju udovoljiti zahtjevima ekonomičnosti, brze i jednostavne instalacije te lakog korištenja. Zato je, naročito za već izgrađene objekte u kojima podžbukna instalacija nije izvedena, najpraktičnije koristiti bežične sustave. S obzirom da su korisnici alarmnog sustava često i djeca praktično im je omogućiti uključivanja i isključivanja alarma pomoću daljinskog upravljača. Sve ulaze u objekt potrebno je zaštititi pomoću magnetskih kontakata za vrata i prozore te prostornih detektora kretanja a sustavom se upravlja pomoću tipkovnice na centrali ili daljinskog upravljača.
U slučaju alarma osim aktiviranja vanjske sirene često je potrebno, umjesto digitalne komunikacije usmjerene na zaštitarski dojavni centar, koristiti GSM komunikator za dojavu vlasniku jer objekt nema klasičnu telefonsku liniju (vikendice). Traže se i dodatne mogućnosti kao što je mogućnost daljinskog upravljanja raznim uređajima ili drugim sustavima (npr. grijanje i klimatizacija).
Ako je sustav zaštite nadograđen dojavom alarma na zaštitarski dojavni centar, u slučaju prekida telefonske linije ili povećane ugroženosti dobro je osigurati i rezervni način komunikacije putem GSM komunikatora kako bi se u slučaju pljačke ili razbojstva zaštitarski dojavni centar alarmirao tihom dojavom, bez dodatnog uzbunjivanja sirenama kako ne bi došlo do neželjenih žrtava tijekom razbojstva odnosno kako bi se provalnike ostavilo u uvjerenju da njihov naum nije detektiran što bi ih natjeralo u bijeg prije dolaska policijske patrole ili druge interventne ekipe. Tiha dojava je omogućena i protuprepadnim tipkalima i privjescima u aplikacijama kao što su mjenjačnice i blagajne u trgovinama ili za dojavu hitnih situacija u kojima se mogu naći starije i nemoćne osobe.
Ovakvim bežičnim rješenjem zaštite implemetirana je jedna od osnovnih premisa zaštite - "ne dozvoliti" ulazak nepoznatim osobama u stambeni ili poslovni prostor. No naročito u poslovnim aplikacijama potrebno je dodatno onemogućiti pristup određenim dijelovima štićenog prostora posjetiteljima ili čak i dijelu zaposlenika, naročito kad je riječ o skladištima, prostorijama s tehnički vrijednom opremom ili onima u kojima se nalazi sef ili su pohranjene neke druge vrijednosti.
Ključevi nisu dovoljna zaštita pa se kao rješenje nameću kartice kontrole pristupa jer su jeftinije i lako ih je zamijeniti. Elektronski sustavi kontrole pristupa su značajno efikasniji. Ako se izgubi kartica kontrola pristupa moguće ju je jednostavno obrisati uz minimalan trošak nove kartice za konkretnog zaposlenika. Kartice je, ovisno o korištenoj tehnologiji, gotovo nemoguće kopirati a ako netko i posjeduje sofisticiranu tehnologiju za kopiranje jednostavno se može ustanoviti je li ta kartica korištena.
Za svakog korisnika i svaka vrata moguće je odrediti kada je pristup moguć, odnosno zabraniti korištenje npr. van radnog vremena. Ako se ustanovi da se u određenoj prostoriji nešto desilo uvidom u evidenciju događaja (ulaza/izlaza) moguće je naknadno ustanoviti tko je i kada u tu prostoriju ulazio.
Za sve dodatne informacije, upite ili želju za demonstracijom rada uređaja slobodno nazovite besplatni info telefon 0800-433224 ili se obratite prvom marketu tehničke zaštite u Hrvatskoj iDEA alarm marketu, u kojem na jednom mjestu možete pronaći sve što vam treba za zaštitu života, objekata i imovine, a za čitatelje portala poslovni-savjetnik.com do 2. studenog 2012. traje akcija 10% popusta na sav asortiman rješenja zaštite uz brojne dodatne pogodnosti. (ps/jk)