Prije pojave COVID-19 pandemije početkom 2020., ideja rada i društvenog života od kuće je uglavnom bila u domeni teorije. No, manje od godinu dana kasnije, to je stvarnost i nova normalna stvar za mnoge uredske zaposlenike u cijelom svijetu.
U najnovijem Ericssonovom IndustryLab istraživanju, Dematerijalizirani ured, rani korisnici, zaposlenici u uredima iz 16 država koji predstavljaju poglede gotovo 133 milijuna zaposlenika, intervjuirani su kako bi se prikupila njihova očekivanja vezana za budućnost mjesta rada.
Ovaj je izvještaj nadogradnja prošlogodišnjeg istraživanja Internet osjeta koje se bavilo prelaskom s povezanosti putem ekrana na sveobuhvatno iskustvo koje je rezultat povezanosti naših osjetila u svakodnevnom životu. U ovom posljednjem izvještaju, internet osjeta je doveden u ured da bi se vidjelo kako senzorna povezanost putem umjetne inteligencije, proširene i virtualne stvarnosti, 5G i automatizacije može promijeniti radne uvjete za uredske zaposlenike.
U vrijeme ove COVID-19 izolacije, ljudi iz svih krajeva ponovno otkrivaju važnost mirisa i okusa te same fizičke prirode lokacija koje inače posjećuju i u kojima rade. U stvari je pandemija stvorila točku preokreta u smislu očekivanja uredskih zaposlenika u pogledu budućih digitalnih ureda,” kaže dr. Michael Björn, rukovoditelj Research Agenda u Ericsson Consumer & IndustryLab-u, i autor izvještaja.
Uredski rad se neće vratiti na staro nakon pandemije. Umjesto toga, zaposlenici će više vremena provoditi radeći digitalno i zbog toga su pokretači potrebe za budućim tehnologijama u razmjeru i brzinom nezamislivim pred samo godinu dana.”
Da bi digitalna suradnja bila interaktivna poput stvarnosti, nastavlja dr. Björn, komunikacijske tehnologije će trebati učiniti ogroman korak naprijed. „Radi se o nečemu što je više od samo boljih video sastanaka. Također se radi o digitalnoj suradnji kolega u istoj sobi, zbog čega je interes za tehnologije proširene i virtualne stvarnosti ubrzano rastao proteklih šest mjeseci.“
Naglasci iz izvještaja: