Bivši premijer Ivo Sanader odazvao se pozivu saborskog istražnog povjerenstva za utvrđivanje činjenica u vezi privatizacije Ine pred kojim će svjedočiti o svojim saznanjima vezanim uz ugovore između Ine i strateškog partnera MOL-a.
Sanader je u Hrvatski sabor došao nekoliko minuta prije 12 sat i pritom nije davao nikakve izjave, tek je kratko pozdravio novinare.
Sanader je posljednji, od sedam svjedoka, koje je Povjerenstvo pozvalo u srpnju, ostali su svjedočili na sjednici 13. i 14. rujna, no Sanaderu tada nije bilo moguće uručiti poziv, jer je dulje vrijeme bio u inozemstvu, pa ga je Povjerenstvo ponovno pozvalo nakon što se, početkom listopada, vratio u zemlju.
Današnje davanje iskaza bivšeg premijera prati izniman broj novinara, među njima i stranih. (Hina)
Nastavak vijesti (13:39)
Bivši hrvatski premijer Ivo Sanader opovrgnuo je tvrdnju o postojanju prešutnog dogovora s njegovom vladom da Ina državi ne mora platiti trošarine, ali i naglasio da vlada toj tvrtki nije željela prisilno naplatiti dug, kako ne bi ugrozila poslovanje Ine u krizi i dovela u pitanje radna mjesta.
Šuker je bio u pravu. Nikakav prešutni dogovor nije bio da Ina ne plaća - kazao je Sanader pred saborskim istražnim povjerenstvom za privatizaciju Ine, odgovarajući na pitanje predsjednice Povjerenstva Dragice Zgrebec je li istinita tvrdnja bivšeg predsjednika Uprave Ine Tomislava Dragičevića o "prešutnom dogovoru" o neplaćanju 2 milijarde kuna od naknada za ceste.
Objasnio je da vlada nije željela prisilno naplatiti trošarine, jer bi tako riskirala stečaj Ine i dovela u pitanje radna mjesta u toj kompaniji.
Nismo vršili presing, 'Ajde, platite trošarinu pa idite u stečaj - rekao je Sanader, objasnivši da se vlada u tom slučaju nije mogla ponašati isključivo kao vlasnik.
Da smo se ponašali isključivo kao vlasnik, trebali smo Ini staviti ključ u bravu, ali smo kao odgovorna vlada morali voditi računa i o socijalnoj politici - rekao je Sanader, naglasivši da tako razmišljaju i druge vlade.
Podsjetio je da su državnim novcem sanirane tvrtke u drugim industrijama, poput brodogradilišta, tekstilne industrije ili PIK-ova, te da je logično da se i u slučaju Ine pričekalo da se tvrtka oporavi kako bi mogla platiti trošarinu.
Potvrdio je da je kao premijer znao da je Ina krajem 2008. pala u poteškoće i bila pred stečajem. Smatra da je razlog takvom stanju kompanije bila svjetska ekonomska kriza, ali i da je vodstvo Ine "vjerojatno" stvorilo velike zalihe nafte u vrijeme dok je ona bila skupa na svjetskim tržištima. Kada je cijena nafte drastično pala, stvorile su se disproporcije u knjigama, ocijenio je Sanader.
U nastavku svjedočenja, Sanaderu pitanje postavljaju članovi Povjerenstva iz reda vladajućih.
Na pitanje je li vlada raspravljala o godišnjim izvješćima o poslovanju Ine, Sanader je kazao da se o Ini raspravljalo znatno češće, svaka dva do tri mjeseca, sukladno zakonskim obvezama vlade.
Podsjetio je da je 2003., pri kraju mandata vlade Ivice Račana, MOL ušao u Inu kao strateški partner, nakon što je stekao 25 posto plus jednu dionicu, a da je praktična primjena ugovora o privatizaciji pala u zadaću njegove vlade.
Jedna od prvih zadaća moje vlade, u veljači 4004., bila je isplata 5,5 milijuna kuna savjetniku za privatizaciju, koje prethodna vlada nije platila - rekao je Sanader.
Dodao je da je vlada razgovarala i o rokovima modernizacije rafinerija, pripremama za inicijalnu javnu ponudu Ininih dionica, prijenos dionica braniteljima i prodaju zaposlenima te o utjecaju poskupljenja nafte u svijetu na domaće tržište. (Hina)
Nastavak vijesti (14:15)
Bivši premijer Ivo Sanader je pred saborskim istražnim povjerenstvom za Inu potvrdio da je bivši potpredsjednik vlade Damir Polančec njega osobno, vladu i Predsjedništvo HDZ-a izvještavao u svim fazama pregovora s MOL-om.
Sanader je, na upit predsjednice povjerenstva Dragice Zgrebec (SDP), potvrdio i da je Polančec po njegovoj (Sanaderovoj) preporuci o nacrtima ugovora s MOL-om izvještavao ministre financija i zaštite okoliša Ivana Šukera i Marinu Matulović Dropulić. Negirao je, pak, da je osobno pregovarao s predstavnicima MOL-a.
Sanader je istaknuo da je prvi ugovor iz 2003., kojim je MOL stekao 25 posto plus jednu dionicu Ine, u bitnom odredio kasniji tijek događaja, a posebno vezano uz upravljačka prava u Ini (članstvo u Upravi i Nadzornom odboru).
U tom smislu gleda i da na situaciju kada je MOL, nakon što je kupnjom dionica iz inicijalne javne ponude te onih koje su prenesene hrvatskim braniteljima i prodane Ininim zaposlenicima, postao najveći dioničar s više od 47 posto dionica Ine.
Izmjene dioničarskog ugovora za mandata njegove vlade ocijenio je najboljim mogućim rezultatom u tom trenutku, budući da je vlada, unatoč tomu što država više nije bila većinski vlasnik Ine - praktično zadržala sve osigurače iz (temeljnog) dioničarskog ugovora.
Zgrebec je zanimalo i kako gleda na to što je MOL nakon tih izmjena dobio, a Hrvatska izgubila po četiri člana u Upravi i Nadzornom odboru Ine, iako mađarska kompanija nije postala većinski vlasnik Ine, kako je to predviđeno ugovorom iz 2003.
Sanader je u odgovoru napomenuo da u tom ugovoru stoji i da Hrvatska gubi četiri člana u Upravi i Nadzornom odboru kada njezin udio padne ispod 50 posto plus jedne dionice Ine, te da na taj način i promatra to što je MOL dobio veća upravljačka prava.
Kao Polančecov veliki uspjeh u pregovorima s MOL-om, prije izmjena dioničarskog ugovora, naveo je to što je vlada dobila pravo prvokupa Ininih dionica dođe li do neprijateljskog preuzimanja MOL-a, a ključnim drži i to što je do 2013. produljen rok u kojemu MOL bez prethodne suglasnosti hrvatske vlade ne može raspolagati Ininim dionicama.
Borisa Kunsta (HDZ) zanimalo je Sanaderovo mišljenje je li vlada Ivice Račana, nakon što je utrošila velike novce u stabilizaciju Ine, trebala prodati tu naftnu kompaniju, je li to bila štetna odluka, te jesu li prodajom 25 posto plus jedne dionice MOL-u zarađeni novci uistinu utrošeni u gospodarski razvoj.
Sanader je odgovorio kako osobno misli da Ina dugoročno sama ne bi uspjela opstati, jer država, ocijenio je, nije uvijek najbolji vlasnik.
Možda je, dodao je, trebalo u Inu ulagati tako da ju se zadrži kao jakog regionalnog igrača, kakva je bila za bivše SFRJ, ali za to je, istaknuo je, nužna promjena mentaliteta, veća agresivnost na tržištu.
Njegova se vlada, naglasio je, nije bavila analizom rada prethodne vlade i koliko je ona uložila u Inu. Pogrešno bi bilo da se bavimo analizama prošle vlade, jer su građani od nas tražili da zasučemo rukave - poručio je Kunstu.
Odgovorio mu je i kako bi bilo apsolutno pogrešno da je njegova vlada išla raskidati ugovor s MOL-om, "er bi to bila pogrešna poruka i po strane i domaće investitore i po nacionalno zajedništvo.
U pravu ste da je Ina bila rudnik zlata, ja bi bio za to da je Ina ostala jak regionalni igrač, ali možda za to nemamo snage, nacionalne energije da kupimo neku tvrtku vani, možda se isuviše bavimo sapletanjem nogu - poručio je Sanader.(Hina)
Nastavak vijesti (15:50)
Bivši hrvatski premijer Ivo Sanader potvrdio je kako je sadašnja premijerka Jadranka Kosor kao potpredsjednica vlade sudjelovala u završnoj fazi pripreme izmjena Ininog dioničarskog ugovora, zajedno s ministrima Damirom Polančecom, Ivanom Šukerom i Marinom Matulović-Dropulić.
Sanader je to kazao pred saborskim istražnim povjerenstvom za privatizaciju Ine, odgovarajući na pitanje SDP-ovca Gordana Marasa jesu li točne informacije da je osobno zatražio od Jadranke Kosor da sudjeluje u pripremi tog ugovora.
Da, to je istina. Ja u tome ne vidim ništa čudno - odgovorio je Sanader. Objasnio je da je ministre na jednoj sjednici užeg kabineta vlade pitao jesu li se usuglasili oko ugovora te da je, kad je vidio da nisu, odlučio da se u pripreme ugovora uključi i Jadranka Kosor.
To je način funkcioniranja vlade. Ako je već došlo do užeg kabineta, a nije nešto bilo u redu, onda se to vraća i ja sam procijenio da je dobro da se potpredsjednica Kosor uključi u završnu fazu i da im pomogne da se dođe do pravog rješenja. Ne vidim u tome ništa čudno - ponovio je Sanader, na što se Maras nadovezao da ni on ne vidi ničeg čudnog, "osim što je sadašnja premijerka to demantirala".
Na Marasovo pitanje je li se o Ini konzultirao s Jadrankom Kosor, Sanader je odgovorio kako to pitanje "ulazi u sferu političke utakmice", ali i dodao da "nema tog premijera koji se nije oslanjao na svoje suradnike".
Kazao je da mu je Jadranka Kosor bila "prva potpredsjednica", slično kako se prethodni premijer Ivica Račan oslanjao na Gorana Granića. U moje obje vlade gospođa Kosor je bila prva potpredsjednica - rekao je.
Marasa je zanimalo i je li moguće da ministri nisu proučili izmjene dioničarskog ugovora prije nego što su za njega glasovali na sjednici vlade, budući da je potpredsjednik vlade Ivan Šuker pred Povjerenstvom svjedočio da nije proučio sam ugovor, nego je za njega glasovao na temelju prezentacije tadašnjeg potpredsjednika vlade Damira Polančeca.
Sanader je odgovorio da je prije svake velike političke odluke o temi raspravljalo Predsjedništvo HDZ-a i koalicijski partneri te da u toj praksi nije bilo iznimke.
O svemu kad je riječ o Ini je u nekoliko navrata raspravljalo Predsjedništvo HDZ-a i davalo smjernice Polančecu i ostalima koji su sudjelovali u pregovorima - rekao je Sanader i ustvrdio da su svi koji su na vladi glasovali za ugovor znali točno što u ugovoru stoji. To je i logično, nema te vlade i nema tog ministra, jer bi to bio ministar bez integriteta onaj tko bi digao ruku za nešto za što ne zna o čemu se radi - dodao je.
Josip Salapić (HDZ) pitao je je li Predsjedništvu HDZ-a bio predočen konačni tekst ugovora, zajedno s aneksom, koji, po Salapiću, bitno mijenja sadržaj ugovora. Salapić je ustvrdio da je taj aneks vladi došao na samu sjednicu na kojoj je ugovor izglasan.
Sanader je odgovorio da "ne zna je li baš bilo kako Salapić kaže", ali i naglasio da su Predsjedništvu prezentirani svi bitni dijelovi ugovora. Sigurno nije bila točka jedan, u kojoj se kaže tko su vlasnici, ali svi ključni elementi su prezentirani - rekao je.
Marasa je zanimalo "je li Sanaderu čudno što oni koji su ga prije godinu dana bespogovorno slušali na njega prebacuju svu odgovornost".
"Nisu me bespogovorno slušali. Imali smo sjednice Predsjedništva HDZ-a svakog ponedjeljka. Ostalo ne bih komentirao. Svatko za sebe najbolje zna što radi. Sve što sam napravio napravio sam za boljitak Hrvatske, a sve ovo drugo, ima tu puno folklora, ali ima i ona, 'Tko pod drugim jamu kopa, sam u nju upada'", rekao je Sanader.
Nije, pak, htio reći je li bio zadovoljan radom ministra Šukera u NO Ine, a kazao je kako kategorija u kojoj razmišlja vlasnik bilo koje tvrtke ne smije biti osobno zadovoljstvo, već uspješnost kompanije.
Objasnio je da je do promjena u NO Ine došlo zbog novog zakona po kojem ministri i drugi dužnosnici nisu smjeli biti u više od dva nadzorna odbora. Objasnio je da je u tom trenutku bilo logično da ministar financija bude u nadzornom odboru finacijskih institucija, a da u NO Ine uđe ministar gospodarstva, a tu je funkciju obnašao Damir Polančec.
Sanader nije želio odgovoriti na pitanje je li istina da se mjesec dana prije odlaska s premijerske dužnosti i dva mjeseca poslije odlaska susreo s čelnicima MOL-a u središnjici HDZ-a.
Nisam sudjelovao u pregovorima, ali sastajao se jesam - rekao je Sanader, objasnivši da je praksa bila sastajati se s partnerima koji su imali potrebu za sastancima na najvišoj razini, a kad ga je Maras upitao jesu li to bili sastanci u HDZ-u i tko je sve sudjelovao u njima, odgovorio je - Iako bi mi išlo u prilog, ne želim govoriti o tome.
Dodao je da se kao premijer više puta sastao s čelnicima MOL-a u svom uredu u vladi i da su na tim sastancima uvijek sudjelovali predsjednici NO Ine s hrvatske strane.
Demantirao je tvrdnju da je osobno od Upravnog odbora Fonda hrvatskih branitelja tražio da MOL-u proda sedam posto dionica Ine koje je vlada prenijela braniteljima, kao i da je u Upravu Ine instalirao Josipa Petrovića, koji je, po tvrdnjama nekih medija, tamo bio najmoćniji čovjek, dok je predsjednik Uprave Tomislav Dragičević to bio "samo formalno, jer je imao političko zaleđe".
Na pitanje zašto je vlada potpisala ugovor o izdvajanju plinskog poslovanja, iako on stvara gubitke, Sanader je kazao kako je ključno bilo osigurati energetsku neovisnost Hrvatske, budući da je isporuka plina ovisila o odnosima između Rusije i Ukrajine.
Kazao je i da je siguran da će plinsko poslovanje Hrvatskoj donijeti dobit kad cijene plina bude određivalo tržište, kako zahtijeva Europska komisija.
Odbacio je Marasovo tumačenje da vlada nije morala ići u izmjene dioničarskog ugovora, odnosno da je s MOL-om bez izmjene ugovora mogla dogovoriti koliko će tko imati članova u NO-u i Upravi.
Jeste li vi predstavnik MOL-a pa znate da bi se oni htjeli dogovarati? - uzvratio je Sanader Marasu, ističući da je nerealno očekivati da bi MOL, nakon što je stekao 48 posto dionica, više nego što ima Hrvatska, pristao da ima ista upravljačka prava kakva je imao s 25 posto dionica.
Ocijenio je da je prvom privatizacijom 2003. Mađarima dano previše, a drugu fazu privatizacije nazvao je nužnom, podsjetivši da je tada istekao petogodišnji moratorij u kojem MOL nije mogao prodavati Inine dionice.
Mogli smo ili sastaviti novi ugovor, ili ih pustiti da rade što hoće s dionicama. Odlučili smo se za ovo prvo - rekao je Sanader. (Hina)