U suradnji s Wolfgangom Mayrhoferom, voditeljem Interdisciplinarnog zavoda za upravljanje Bečkog sveučilišta ekonomije i poslovanja (WU), Johannes Steyrer, akademski direktor magisterija poslovnog upravljanja za rukovoditelje u području zdravstvenog upravljanja poslovne škole WU Executive Academy i njegov tim proveli su opsežna longitudinalna istraživanja o tome zašto određene varijable utiru put većem profesionalnom uspjehu, te se bave rodnim razlikama na polju karijera.
Njihova najnovija knjiga, čiji naslov u hrvatskom prijevodu glasi Karijerni tobogan – što doista utječe na profesionalne karijere (orig.njem. Karriereachterbahn – Was Berufswege wirklich beeinflusst) donosi detaljnu analizu više od 500 različitih istraživanja, provedenih tijekom nekoliko desetljeća, o čimbenicima koji utječu na uspjeh ili neuspjeh nečije profesionalne karijere.
Sedam čimbenika zaslužnih za sjajnu karijeru
Tijekom istraživanja proučene su karijere više od 600 tisuća osoba diljem svijeta, kao i kulturalne razlike u 35 zemalja. Percepcije karijera u različitim dijelovima svijeta, iako pomalo neočekivano, prilično su se podudarale. Istraživači su identificirali sedam čimbenika za koje ispitanici – bez obzira na to odakle dolaze – vjeruju da su utjecali na njihove profesionalne karijere.
Znanje i iskustvo: stvar je u kemiji i savršenom pristajanju
Metaanaliza podataka bila je koncentrirana na tri varijable uspjeha: promaknuća, primanja i zadovoljstvo karijerom. Tijekom istraživanja promatrano je 26 utjecajnih čimbenika poput potencijala ili performansi pojedinca. Ključ uspješnog napredovanja u hijerarhiji tvrtke jest povjerljiv i lojalan odnos između zaposlenika i njihovih nadređenih. Primanja ovise prije svega o radnim satima, a zatim i o osobnoj inteligenciji. U slučaju zadovoljstva karijerom, na prvom je mjestu odnos koji pojedinac ima prema svojem okruženju.
Razlike u karijerama žena i muškaraca
Analiza istraživača pokazala je da ženama veći problem predstavljaju odstupanja u visini primanja u usporedbi s muškarcima nego razlike u njihovim karijerama. Prema podacima austrijskog Zavoda za ekonomska istraživanja (WIFO), razlika u primanjima žena i muškaraca na istim pozicijama iznosi 6,2 posto. Za svoje su istraživanje istraživači odabrali žene i muškarce sa što sličnijim osobnostima i poslovima koje su obavljali. Osim toga, ispitanici su dolazili i iz vrlo sličnih društvenih i obiteljskih situacija. Prema rezultatima istraživanja, razlika u primanjima bila je 13 posto. Ključan čimbenik zaslužan za takvo odstupanje bila je obiteljska situacija; žene su prisiljene žrtvovati obitelj i djecu kako bi izbjegle nejednaka primanja u usporedbi s muškarcima.
Diplomanti poslovnih studija: rezultati dugoročnog istraživanja
Dragocjene uvide pružilo je i provedeno longitudinalno istraživanje karijera koje su ostvarili diplomanti poslovnih studija. Za postizanje uspjeha na menadžerskim pozicijama ključno je primjenjivati kombinaciju vodstva i motivacije, kao i biti fleksibilan te posjedovati sposobnost izgradnje međusobnih odnosa. U slučaju polaznika poslovnih studija, smatra se da su najvažnije strategije učinkovito umrežavanje i sposobnost racionalnog argumentiranja.
ps/dm