Broj zaposlenih u hrvatskoj industriji u veljači je prema mjesecu ranije smanjen za 0,4 posto, a na godišnjoj razini, prema veljači 2011. godine, za 2,6 posto, podaci su Državnog zavoda za statistiku.
Proizvodnost rada u industriji je u prva dva mjeseca ove godine smanjena za 0,7 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje.
Statistika prema područjima djelatnosti pokazuje da je broj zaposlenih u rudarstvu i vađenju na mjesečnoj razini povećan za 1,1 posto, dok je u prerađivačkoj industriji manji za 0,4 posto, a u opskrbi električnom energijom, plinom, parom i klimatizaciji za 0,2 posto.
Na godišnjoj razini, broj zaposlenih u rudarstvu i vađenju manji je za 4,8 posto, u prerađivačkoj industriji za 2,6 posto, a u opskrbi električnom energijom, plinom, parom i klimatizaciji za 1,4 posto.
U sklopu prerađivačke industrije nekoliko je djelatnosti u kojima je na godišnjoj razini zabilježen dvoznamenkasti pad broja zaposlenih - u proizvodnji koksa i rafiniranih naftnih proizvoda zaposlenih je 15,7 posto manje nego krajem veljače prošle godine, u proizvodnji tekstila 15,1 posto manje, u proizvodnji metala 13,6 posto.
Djelatnosti koje bilježe porast zaposlenosti
Krajem veljače ove u odnosu na isto razdoblje prošle godine zaposlenih u proizvodnji proizvoda od gume i plastike i bilo je 8,2 posto manje, u proizvodnji ostalih nemetalnih proizvoda i proizvodnji računala te elektroničkih i optičkih proizvoda broj zaposlenih je smanjen za 5,6 posto, u proizvodnji kože i srodnih proizvoda za 5,4 posto, u proizvodnji odjeće za 4,3 posto, itd.
Pet je djelatnosti u okviru prerađivačke industrije kod kojih statistika na godišnjoj razini registrira porast broja zaposlenih - proizvodnji duhanskih proizvoda za 9,4 posto, proizvodnji strojeva i uređaja za 4,6 posto, proizvodnji osnovnih farmaceutskih proizvoda za 2,3 posto, te u proizvodnji papira i proizvoda od papira i u ostaloj prerađivačkoj industriji gdje je zaposlenih bilo 1,7 posto više.
Po podacima DSZ-a, proizvodnost rada u prva je dva mjeseca ove u odnosu na isto razdoblje prošle godine u opskrbi električnom energijom, plinom, parom i klimatizacijom manja za 4,9 posto, u rudarstvu i vađenju manja je za 3,5 posto, a u prerađivačkoj industriji za 0,8 posto. (Hina/jh)
Foto: Dusko Marusic/PIXSELL