Prema istraživanju koje je provela agencija Ipsos Puls za Ministarstvo vanjskih poslova, samo se trećina mladih zalaže za ulazak Hrvatske u Europsku uniju, dok su umirovljenici ti koji, suprotno očekivanom, žele ulazak u istu instituciju, piše Jutarnji list.
Mladi od 15 do 24 godine najviše se protive ulasku RH u EU.
38 % protiv
34 % za
Podrška ulasku raste među starijima. 56% srednje generacije, starosti od 45 do 54 godine, podržava ulazak RH u EU. Slična je situacija i s inače konzervativnim umirovljenicima, koji su neskloni promjenama, piše Jutarnji list. 49 posto ih je za, a 36 posto protiv ulaska.
Istraživanje je dalje pokazalo kako su žene skeptičnije od muškaraca.
46 % žena i 50 % muškaraca je ZA
Također su, oni s višim obrazovanjem otvoreniji. 60 posto ispitanika s višom ili visokom školom želi ulazak RH u EU. Tek 29 posto ih je protiv.
Iako Hrvatska ima slabu podršku ulasku u Europsku uniju, tih je protivnika 15ak posto manje, navodi Jutarnji list. Da se referendum za ulazak održih ovih dana, Hrvatska bi vjerojatno ušla u Uniju. Za razliku od Slovačke i Slovenije, koje su u istu ušle s referendumskih 94 odnosno 90 posto, Hrvatska bi ušla sa zadrškom, kao što je bio i slučaj s Danskom (63 posto referendumskih glasova).
Švedska i Malta su u EU ušle s 53 posto glasova, dok Norveška nije u Uniji, jer je za nju bilo tek 48 posto građana.
Podaci ovog istraživanja razliku se od onih koje je dobio Jutarnji list u velikom Gallupovom istraživanju. Ti podaci govore kako je samo 40 posto stanovnika za ulazak.
Hrvati su još 2005. godine proglašeni velikim euroskepticima s tek 28 posto onih za članstvo u EU. Međutim se s vremenom to mišljenje polako počelo mijenjati. (S.J.)
Izvor: Jutarnji list, izdanje 15.11.2010.