Hrvatski korisnici sredstava iz europskih fondova u proračun Unije moraju vratiti 818.383 eura. Razlog? Nepravilnosti i propusti u korištenju novca, piše Večernji list.
Do sada 47 slučajeva
Nepravilnosti u projektima kontrolira Samostalni odjel za za suzbijanje nepravilnosti i prijevara Ministarstva financija. Do sada je prijavljeno 47 slučajeva nepravilnosti u pretpristupnim programima pomoći EU. Najčešće nepravilnosti uključuju kršenje pravila za provedbu natječaja za javnu nabavu, nedovršavanje aktivnosti, neispunjavanje svrhe ugovara te pogrešno prikazivanje podatka.
Najčešće raskid ugovora ili ponavljanje natječaja
Kazne i posljedice ovise o vrsti nepravilnosti i fazi projektnog ciklusa, piše Večernjak, a najčešće se raskine ugovor, ponavlja se natječaj, obustavi se plaćanje ili se iznos nepravilnosti umanjuje završnim plaćanjem po ugovoru. Kada se obavi završno plaćanje, traži se povrat novca, a ide se i na ovrhe. Ako se posumnja na prijevaru slučajevi se prosljeđuju Državnom odvjetništvu.
Nepravilnosti i do 1,35 milijuna eura
Samostalni odjel za suzbijanje nepravilnosti i prijevara šalje izvješća o nepravilnostima Europskome uredu za borbu protiv prijevara. Prema njihovom izvještaju nepravilnosti u programu ISPA (ulaganje u velike infrastrukturne projekte u prometu i zaštitu okoliša) "teške" su milijun i 350 tisuća eura no nije bilo potrebno vraćati novac.
U poljoprivrednom fondu SAPARD nepravilnosti su iznosile 933 tisuće eura, a od toga treba vratiti 447.000 eura. U programu PHARE za jačanje institucija nepravilnosti iznose 2 milijuna i 350 tisuća eura, a mora se vratiti malo više od 100.000 eura.
Zbog sumnje u prijevaru s novcem iz fondova dva su slučaja završila u Državnom odvjetništvu. U jednom je podignuta optužnica, a u drugome se obavljaju predistražne radnje, a radi se o korištenju novca iz poljoprivrednog fonda SAPARD, piše Večernji list. (J.K.)
Izvor: Večernji list, 29. prosinca 2010.