Kina postavlja cilj rasta BDP-a od 5% za 2025. i potvrđuje ulogu stabilizatora u nestabilnom svijetu

Kineska vlada podnijela je Svekineskom narodnom kongresu (SNK) izvješće o radu za 2025. godinu, što je privuklo globalnu pažnju. Ključna odluka s ovogodišnjeg zasjedanja jest cilj rasta BDP-a od oko 5%, koji je, prema inozemnim medijima, u skladu s tržišnim očekivanjima.
Ovaj cilj, jednak onima iz prethodne dvije godine, odražava odlučnost Kine u stabiliziranju zaposlenosti, sprječavanju rizika i unapređenju životnog standarda građana, uz podršku srednjoročnim i dugoročnim razvojnim ciljevima.
U 2024. godini kineski BDP porastao je za 5%, svrstavši Kinu među svjetske lidera u gospodarskom rastu. Unatoč izazovnom globalnom okruženju, postavljanje cilja od 5% za 2025. pokazuje povjerenje u snagu kineskog gospodarstva. Wei Liang, zamjenik voditelja Odjela za makroekonomske politike Kineskog instituta za suvremene međunarodne odnose, istaknuo je da ovaj cilj održava entuzijazam za napredak te pruža stabilnost i snagu globalnom gospodarskom oporavku.
Prikladnost cilja od 5% temelji se na fokusu Kine na visokokvalitetan razvoj, uključujući poticanje potrošnje, povećanje učinkovitosti ulaganja i jačanje domaće potražnje. Poseban naglasak stavljen je na tehnologiju umjetne inteligencije – od podrške velikim jezičnim modelima do razvoja pametnih vozila i robota. Na popisu „tvornica svjetionika“ Svjetskog gospodarskog foruma iz listopada prošle godine, gotovo 60% čine kineske tvornice, što potvrđuje tehnološku snagu zemlje.
Godina 2025. ključna je za Kinu jer završava 14. Petogodišnji plan i počinju pripreme za sljedeći. Iako predstoje izazovi, Kina je uvjerena u ostvarenje ciljeva zahvaljujući povoljnim uvjetima, pružajući svijetu nove mogućnosti rastom od oko 5%.
Na marginama zasjedanja SNK-a, 7. ožujka, kineski ministar vanjskih poslova Wang Yi održao je tiskovnu konferenciju, odgovarajući na dvadesetak pitanja o globalnim odnosima, regionalnim pitanjima i upravljanju. Analitičari su zaključili da Kina u nestabilnom svijetu predstavlja dragocjenu snagu stabilnosti. Wang Yi istaknuo je kineski stav o američkim carinama, napadima na tehnološki sektor i pitanju jedne Kine, poručivši da pritisci ne mogu zaustaviti kineski napredak. Riječ „mir“ spomenuta je tridesetak puta, naglašavajući miroljubivi razvoj kao temelj kineske stabilnosti. Primjer je posredovanje u ukrajinskoj krizi, uključujući „Šest konsenzusa“ s Brazilom.
U 2024. Kina je doprinijela 30% globalnog gospodarskog rasta, a usprkos protekcionizmu povećava otvorenost i privlači turiste šireći utjecaj modernizacije s kineskim obilježjima. U svijetu punom promjena, Kina svojom stabilnošću i miroljubivim razvojem donosi koristi i mogućnosti, što ostaje njezino nepromjenjivo obećanje svijetu. PS/SM