Nova akcija Porezne: Lov na Hrvate koji su novac iznijeli iz države

Hrvatski poreznici odlučili su se obračunati s poreznim dužnicima koji su državu oštetili iznoseći novac u inozemstvo, piše Jutarnji list.

U tome će im pomoći dorađeni OIB, koji bi do kraja lipnja trebao izbacivati i podatke o tome tko je i čime kupovao, primjerice, avione i jahte. Ipak, kao najkorisnije sredstvo u tome mogla bi poslužiti baza podataka koju sadrže web stranice Open Corporates.

Open Corporates, naime, sadrži podatke o čak 43,431.514 kompanija diljem svijeta, među kojima je i njih 175.084 iz Hrvatske. Najkraće rečeno, surfajući Open Corporatesom poreznici mogu saznati osnovne podatke o svakoj tvrtki, ali i njihovu vlasničku strukturu, s obzirom na to da baza podataka sadrži poveznice na internetske stranice institucija koje imaju te podatke.

Tako će poreznici moći vidjeti ima li hrvatskih državljana među vlasnicima tvrtki u inozemstvu i koji su. Istina, do tih su podataka i dosad mogli doći, ali to je ipak zahtijevalo nešto više truda i vremena.

Porezna uprava na implementaciji tog sustava radi u suradnji s Markom Rakarom, predsjednikom udruge Vjetrenjača. 

Dug od 51 milijardu kuna

Računice Porezne uprave pokazuju da je od osamostaljenja Hrvatske prije 20-ak godina porezni dug narastao na više od 51 milijardu kuna. Iako je dobar komad tog financijskog kolača pojela zastara, u Vladi se još nadaju da će naplatiti znatan dio svojih potraživanja od 761.000 dužnika, od čega su pola milijuna građani, dok ostatak otpada na tvrtke i obrte.

Kada se budu primili analize novca koji je iz Hrvatske iscurio u inozemstvo, poreznicima bi posebno zanimljivi mogli biti tokovi novca prema poreznim oazama. Prema podacima Hrvatske narodne banke, u klasične porezne oaze na Karibima i u Pacifiku od 1993. godine do kraja prošle godine Hrvati su uložili oko 330 milijuna eura.

Off shore zone, poput Marshallovih, Bahamskih i Djevičanskih otoka, ili, pak, Paname i Liberije, dobro kotiraju među hrvatskim ulagačima, o čemu svjedoči i podatak da je u posljednjih 19 godina u njih plasiran svaki 12. euro koji su Hrvati uložili u inozemstvo. (jh)

 

 

Izvor: www.jutarnji.hr
Foto: Matija Habljak/PIXSELL

 

 


Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox