Iako je rođen u Venezueli i u Caracasu vodi uspješan posao imigrant Josip Hrgetić odlučio se vratiti u domovinu i investirati pola milijuna eura u kongresni centar, piše vecernji.hrNakon desetak godina poslovanja u glavnom gradu Venezuele Caracasu Josip Hrgetić poslovanje je odlučio proširiti i u Hrvatskoj. Sutra u sklopu trgovačkog centra Green Gold otvara kongresni centar vrijedan 500.000 eura. Tako će nuditi usluge stručnih savjetnika za organiziranje različitih događanja, seminara, radionica, tečajeva, studija za istraživanje tržišta, organizirat će promocije novih proizvoda, videokonferencija te poslovna i društvena primanja.
Josip Hrgetić rođen je u Venezueli kao dijete Hrvata koji su nakon Drugog svjetskog rata emigrirali u Južnu Ameriku gdje se oženio Marom Vitols koja je porijeklom iz Latvije. Kao i većina djece imigranata Hrvatski je naučio od roditelja, a svoje znanju uspješno prenio i na suprugu. U Hrvatskoj im žive i djeca. Kći Ana Mara, koja studira medicinu, te Kristijan, koji ovdje pohađa prvi razred gimnazije. Najstariji sin Petar studira u Venezueli, gdje je povremeno i Josip. Supružnici posluju tako da se svaka dva mjeseca rotiraju, pa je sada, primjerice, Mara u Hrvatskoj, dok Josip vodi poslovanje u Caracasu. No, dugoročan im je plan preseliti se u Hrvatsku jer, kako kaže Mara, željeli bi se vratiti korijenima.
Razmišljali smo jedino o tome preseliti se u Zagreb ili Rigu. Većina ljudi iz Venezuele odlazi u SAD, ali nama to nikada nije bio cilj. Odlučili smo se preseliti u Hrvatsku, ali isprva nismo planirali otvoriti kongresni centar, no prilika se ukazala kada smo otkrili atraktivnu lokaciju u Green Gold centru – kaže Mara. U Caracasu Hrgetići imaju sličan centar po površini i broju dvorana, a surađuju s više od 4000 klijenata iz različitih sektora gospodarstva i poduzetništva. Jedino po čemu će hrvatske dvorane biti drugačije od onih u Venezueli jest to što će Hrgetići subotama ovdje organizirati vjenčanja. Inače se ne bavimo time, ali smo čuli da se u Hrvatskoj organiziraju svadbe po konferencijskim dvoranama jer manjka sala za vjenčanje – kaže Josip, koji dodaje da nije imao teškoća s birokracijom, zbog čega su mnogi Hrvati iz dijaspore odustali od ulaganja.
Kaže da povratnici imaju neku drugu sliku o domovini pa je upravo to razlog zbog kojeg se nakon povratka nerijetko razočaraju i zaključuje: Hrvatska je prekrasna, ali nije savršena. (HT)
Izvor: www.vecernji.hr