Broj prijava za registraciju međunarodnih patenata zabilježio je prošle godine najsnažniji rast od 2005. godine, izvijestila je u nadležna agencija Ujedinjenih naroda, po čijim je procjenama ujedno njihov broj u Hrvatskoj ostao gotovo nepromijenjen u odnosu na prethodnu godinu.
Broj prijava patenata podnesenih u skladu s Poveljom o suradnji na području patenata (PCT) koja olakšava proces traženja patentne zaštite u više zemalja porastao je prošle godine za 10,7 posto u odnosu na 2010., te ih je ukupno podneseno 181.900 patentne prijave, izvijestila je Svjetska organizacija za intelektualno vlasništvo (WIPO).
Snažan rast prijava na svjetskoj razini predvodili su Kina, Japan i Sjedinjene Američke Države, na koje otpada čak 82 posto ukupnog rasta, stoji u WIPO-vu izvješću.
Europske zemlje bilježile su mješovitu izvedbu, pa su Švicarska, Francuska, Njemačka i Švedska zabilježile rast prijava u rasponu od 7,3 do 4,6 posto, a Nizozemska, Finska, Španjolska i Velika Britanija pad, od čak 14 posto u Nizozemskoj do tek jedan posto u Velikoj Britaniji.
Stagnacija u Hrvatskoj
U Hrvatskoj je prošle godine po procjeni WIPO-a podneseno 48 prijava, u odnosu na 50 u 2010. Njihov je broj stagnirao i u Sloveniji, ali na daleko većoj razini, uz podnesenih 126 prijava. Stagnirao je i u Srbiji, gdje ih je podneseno 19. U Mađarskoj se pak njihov broj smanjio na 142, sa 172 u 2010. U Češkoj je pak porastao na 150, sa 137 u prethodnoj godini.
Među poduzećima najviše je prijava za registraciju međunarodnih patenata u 2011. podnijela kineska telekomunikacijska tvrtka ZTE Corporation, čak 2.826. U kategoriji akademskih institucija najviše je prijava podnijelo Kalifornijsko sveučilište, njih 277. Među sektorima, najveći udio u broju ukupnih prijava, od 7,1 posto, imali su patenti na području digitalnih komunikacija. Slijedili su elektronički strojevi, medicinska tehnologija i računalne tehnologije. (Hina/jk)