Bonitetna agencija Standard & Poor's, koja je u petak snizila kreditni rejting za devet zemalja članica eurozone, izravno je prozvala čelnike eurozone za dosadašnje neuspjele pokušaje rješavanja dužničke krize.
Političko okruženje u eurozoni nije bilo na visini izazova koje donosi kriza. Učinkovitost, stabilnost i predvidljivost politike i europskih instititucija nisu čvrsti koliko bi trebali biti, istaknula je agencija Standard & Poor's (SP).
SP se posebice okomio na politiku koja je glavni naglasak u rješavanju krize stavila na politiku štednje i proračunske rezove.
Proces reformi koji se jedino zasniva na politici proračunske štednje nosi sa sobom rizik samouništenja, ocjenjuje bonitetna agencija, dodajući da su se "mjere, dosad poduzete u rješavanju dužničke krize, pokazale nedovoljnim".
Podsjetimo, Standard & Poor's je u petak snizila kreditne rejtinge Francuskoj, Austriji, Sloveniji, Slovačkoj, Malti, Italiji, Španjolskoj, Portugalu i Cipru. Francuskoj i Austriji je kreditini rejting snižen s maksimalnih AAA na AA+ s negativnom perspektivom, što znači da bi se te dvije zemlje u srednjem roku mogle suočiti s još jednim sniženjem.
Učinci
Konkretni učinci snižavanja kreditnog rejtinga za Francusku mogli bi se vidjeti u četvrtak kada francuska vlada namjerava izdati obveznice u visini između 7,5 i 9,5 milijardi eura.
Odluka SP-a stavlja pod dodatni pritisak čelnike Europske unije koji će se okupiti na summitu 30. siječnja. Očekuje se da će tada biti prihvaćen novi međuvladin o ugovor o fiskalnoj uniji, kojim se jača proračunska disciplina. Ugovor bi načelno trebao biti prihvaćen na summitu 30. siječnja, ali ne i potpisan. Potpisivanje se očekuje na summitu početkom ožujka.
Osim fiskalnog pakta, čelnici će možda morati rješavati i neke hitnije zadaće, poput mogućnosti bankrota Grčke, čiji pregovori s privatnim vjerovnicima o otpisu dugova ne napreduju dobro. (Hina/jk)