Nepodmirene obveze pravnih osoba i obrtnika u Hrvatskoj su na kraju prosinca prošle godine premašile iznos od 35,8 milijardi kuna, što je za 782,3 milijuna kuna više nego u mjesecu prije, a za 8,7 milijardi kuna ili za 32,1 posto više nego u istom razdoblju prethodne godine, pokazuju podaci Financijske agencije.
Podaci Fine, koji se prenose u publikaciji "Gospodarska kretanja" Hrvatske gospodarske komore, pokazuju da je 2010. druga uzastopna godina visokog pogoršavanja likvidnosti i novčanih tokova u realnom sektoru. U razdoblju od te dvije krizne godine vrijednost dospjelih nepodmirenih naloga povećala se za čak 17,3 milijarde kuna ili za 93,7 posto, broj poslovnih subjekata s blokiranim računima porastao je za 23,3 tisuće ili za 44,4 posto, a broj zaposlenih u njima za gotovo 17 tisuća ili 32 posto.
Najveći dužnici - tvrtke koje više ne postoje
Analitičari Centra za makroekonomske analize HGK primjećuju kako je indikativno da 84 posto ukupne vrijednosti nepodmirenih naloga čine neplaćanja duža od 360 dana, u čemu je vjerojatno velik dio onih višegodišnjih i to od tvrtki koje ne postoje već godinama.
U prosincu je ukupna vrijednost dospjelih nepodmirenih naloga poslovnih subjekata povećana za visokih 782 milijuna kuna, čemu su najviše pridonijele građevinske tvrtke s porastom dugovanja za 454 milijuna kuna te ugostiteljske i turističke tvrtke (djelatnost pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane) s rastom od 127 milijuna kuna.
Nepodmireni nalozi tvrtki u prerađivačkoj industriji krajem prošle godine iznosili su 4,6 milijardi kuna, što je udio od 16 posto, dok primat po visini nepodmirenih obveza ipak zadržava trgovačka djelatnost u kojoj je akumulirana čak trećina ili 9,7 milijardi kuna sveukupnih dugovanja pravnih osoba.
Ponovo su sporni porezi i doprinosi
Iznos nepodmirenih naloga pravnih osoba krajem prošlogodišnjeg prosinca od 29,56 milijardi kuna bio za 667 milijuna kuna veći u odnosu na mjesec prije. Od toga se 47 posto ili više od 14 milijardi kuna odnosi na dugove pravnih osoba prema državi na temelju poreza i doprinosa (12,3 milijardi za poreze i 1,7 milijardi kuna za doprinose).
Kod fizičkih osoba odnosno obrtnika iznos dospjelih nepodmirenih obveza u prosincu je u odnosu na prethodni mjesec bio veći za 115,3 milijuna kuna, dok je na godišnjoj je razini povećan za 1,14 milijardi kuna ili za 22,3 posto, na ukupno 6,26 milijardi kuna. (Hina/MJ)