Europska komisija istaknula je da nije za uvođenje verifikacijskog mehanizma za Hrvatsku, kakav je uveden za Bugarsku i Rumunjsku, što je zatražio rumunjski ministar vanjskih poslova.
Proces proširenja zasniva se na vlastitim zaslugama; sa svakom zemljom zasebno. Što se Hrvatske tiče, sada nismo još u fazi da o tome razgovaramo. Jako se nadamo da nećemo morati uvesti isti mehanizam i za Hrvatsku i smatramo da sadašnji mehanizam za Bugarsku i Rumunjsku ne bi trebao biti presedan za neku drugu zemlju - rekla je Natasha Butler, glasnogovornica povjerenika za proširenje Štefana Fuelea.
Ona je komentirala izjave rumunjskog ministra vanjskih poslova Teodora Baconschija, koji je u intervjuu za rumunjski list Adevarul izjavio da će tražiti uvođenje mehanizma za suradnju i verifikaciju i za Hrvatsku, ako Njemačka i Francuska ustraju u blokadi ulaska Rumunjske u Schengenski prostor.
Prisila na reforme
Mehanizam za suradnju i verifikaciju (CVM) uveden je za Bugarsku i Rumunjsku kako bi ih se prisililo da provedu preostale reforme u području pravosuđa jer pri ulasku u EU te dvije zemlje nisu u potpunosti bile spremne za članstvo.
Baconschi je rekao da je njegova zemlja reformirala pravosuđe i da se stare zemlje članice koriste CVM-om "u druge svrhe". Ako se CVM zadržava ne kao sredstvo suradnje, nego kao način za pritisak na Rumunjsku, onda ga ne moramo zadržati. Pogledajmo Hrvatsku. Mi podupiremo proširenje EU-a na zapadni Balkan, ali ne možemo prihvatiti da se to obavi bez CVM-a, sve dok se CVM primjenjuje u našem slučaju - rekao je.
Na izravan upit može li Rumunjska omesti ulazak Hrvatske u EU, glasnogovornik EK-a Olivier Bailly je rekao: Pozicija Komisije jest da se taj mehanizam ne bi trebao uvoditi za neku drugu članicu. Svaku zemlju treba ocjenjivati zasebno. Pregovori s Hrvatskom još nisu gotovi i sada nema potrebe razgovarati o hipotetičkom scenariju. (Hina/MJ)