Velika potražnja za njegovateljicama djece, odnosno dadiljama privukla je 61 ženu srednje životne dobi da se vrate u školske klupe kako bi dobile posao, no od toga neće biti ništa, piše Večernji list.
Ministarstvo obrazovanja u suradnji s Hrvatskim zavodom za zapošljavanje i Regionalnom razvojnom agencijom Zagrebačke županije odobrilo je program školovanja dadilja vrijedan gotovo milijun kuna, no zaboravili su da zanimanje dadilje u smislu obrta nije legalno. Sada odgovornost za propust u milijunskom projektu prebacuju jedni na druge.
Ministarstvo znanost odgovorno je samo za odobrenje programa po kojem će se dadilje školovati. Polaznice projekta, prema sada važećim zakonima neće se moći legalno baviti tim zanimanjem u smislu otvaranja obrta, odnosno vrtića kako je to predviđeno, rekla je Žana Ćorić iz odnosa s javnošću.
20 tisuća kuna
Nakon godinu dana školovanja-157 nastavnih sati u pučkim otvorenim učilištima u Velikoj Gorici, Samoboru i Ivaniću te 250 sati prakse u dječjim vrtićima i završnih testova, polaznicama projekta za posao dadilje bit će presudan novac, točnije 20 tisuća kuna koliko će morati imati kao početni kapital. Kako je 1998. godine ukinuto zvanje dadilje i izbrisano iz nomenklature zanimanja, polaznice projekta moći će otvoriti vlastita poduzeća, za što će im trebati 20 tisuća kuna.
U svojim vrtićima koje će registrirati kao trgovačka društva, dadilje će moći čuvati najviše petero djece. Svoj obrt neće moći imati, no radimo na tome, rekao je Zlatko Herček, direktor Regionalne razvojne agencije.
Iz ministarstva su poručili kako je slično bilo s njegovateljima starijih osoba zbog kojih je zakon promijenjen. (jk)
Izvor: Večernji list, 2. ožujka 2011.