Jeste li na popisu stanovništva? Dvaput?!

 Popis stanovništva, kućanstava i stanova je završen. U četiri tjedna oko 15 tisuća popisivača i 2 tisuće kontrolora uspješno je završilo prvu fazu popisa – prikupljanje podataka. Sada slijedi kontrolni popis i obrada podataka, gdje je predviđen angažman do 400 osoba. Sve to za 175 milijuna kuna! A što ako vas dvaput popisali?

 

Iz Državnog zavoda za statistiku navode kako OIB ili broj osobne iskaznice služi za kontrole u obradi podataka. Naime, preko OIB-a ili broja osobne iskaznice, u obradi će se dvije popisnice „spojiti“, odgovori će se međusobno nadopuniti i jedan će se obrazac na koncu isključiti iz obrade podataka. U određenim slučajevima „dvostruko“ popisivanje je predviđeno metodologijom Popisa, tj. popisuju se i privremeno prisutne osobe u naselju popisa (to su npr. između ostalih i studenti), dakle osobe koje su stalni stanovnici nekog drugog naselja, a tijekom godine borave u naselju popisa zbog školovanja, rada i sl. Popisivanje studenata u mjestu gdje borave tijekom akademske godine bitno je za dobivanje ukupnog broja osoba koje koriste infrastrukturu grada te za analizu dnevnih migracija.

I dok su individualni podaci koje prikuplja Državni zavod za statistiku tajni i mogu se koristiti samo za statističke svrhe, ne postoji strah od korištenja podataka za izradu popisa birača.

Provjera prikupljenih podataka

Jeste li lagali? Slijedi provjera. Točnije, od 2. do 10. svibnja 2011. provest će se kontrolni popis, sukladno članku 3. Zakona o popisu stanovništva, kućanstava i stanova 2011. (NN, br. 92/10). Kako? Uzorkom je određeno 300 popisnih krugova na području cijele Republike Hrvatske u kojima će se provesti kontrolni popis, kojemu je osnovni cilj ocjena stupnja pouzdanosti rezultata Popisa i dosljednost u primjeni Metodologije Popisa. To će se postići kontrolom obuhvata popisanih jedinica i sadržaja odgovora. Popisivanje u kontrolnom popisu se vrši na isti način, dakle obilaskom kućanstava, ali sa znatno manjim brojem pitanja – oko 10% u odnosu na redovni Popis.

Koliko su popisivači zaradili?

Ako vas zanima kolika je novčana naknada popisivača, evo točne računice. Popisom su obuhvaćene tri osnovne jedinice popisa – stanovništvo, kućanstva i stanovi te je sukladno tome visina naknade popisivačima za obavljanje poslova na Popisu 2011. određena u sljedećim neto iznosima:
- za ispunjenu Popisnicu 6,00 kuna,
- za ispunjeni Upitnik za kućanstvo i stan (podaci o kućanstvu) 3,00 kune,
- za ispunjeni Upitnik za kućanstvo i stan (podaci o stanu) 3,00 kune.

Naknada popisivačima ovisi o broju jedinica odnosno osoba, kućanstava i stanova koje je popisivač popisao. Znači, tko je imao više na popisu, više je zaradio, bez obzira što su vas dvaput popisali, jer ionako plaćamo obradu podataka. Ali onda su popisivači zbunjenim građanima mogli objasniti da se samo radi o dodatnoj analazi migracija stanovništva.

Još tisuću kuna zbog dodatnog učinka

Osim toga, popisivačima se iznimno, za dodatni učinak zbog raspršenosti terena popisnih krugova u županijama, kažu iz Zavoda, naknada mogla povećati u neto iznosu do najviše 1.000,00 kuna za pojedinog popisivača. Iznos povećanja naknade ovisi o vremenu utrošenom za putovanje, uzimajući u obzir prosječno potrebno vrijeme popisivanja u standardno naseljenim područjima, kako popisivač zbog velike raspršenosti ne bi bio u gubitku. A o tome se zasebno odlučivalo u svakom pojedinom slučaju.

Iz Državnog zavoda za statistiku su zadovoljni, jer kažu da su građani pozitivno reagirali i aktivno sudjelovali u Popisu. Prvi rezultati objavit će se do kraja lipnja. Koliko nas samo ima?

 

Autor: Marina Kilić

 

 

 


Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox