Poslodavci sve više traže usluge privatnih detektiva

Teško je navesti bilo koji veći gospodarski zanimljiv događaj u Hrvatskoj (kupnja, privatizacija, pregovori) u posljednje četiri godine, a da u nekoj od faza nije bio uključen privatni detektiv. Posao privatnog detektiva već odavno nije samo zapadnjačka praksa, no još uvijek ga većina ljudi poistovjećuje s rješavanjem bračnih nevjera i nisu im poznate druge mogućnosti.

 

A one su, kako doznajemo, velike. Sve se češće javljaju zahtjevi za sigurnosnim konzaltingom, stručnim sigurnosnim analizama tvrtki i sigurnosnih parametara njihovog unutarnjeg i vanjskog sigurnosnog okruženja, priča nam Njegoslav Blažek, vlasnik detektivskog ureda “Detektiv Sova”, čiji su najčešći klijenti tvrtke i njihovi pravni zastupnici. Privatni sektor je, ističe, daleko ispred državnog jer se on oslanja na državne službe koje se brinu o sigurnosno obavještajnim poslovima. Iznimka su, tvrdi, poduzeća koja su u većinskom državnom vlasništvu koja u pojedinim slučajevima posežu za uslugama privatnih detektiva, kao npr. HŽ, INA, HEP i drugi, no to su usamljeni i rijetki slučajevi. Kao i u proteklih 12 godina visoko mjesto zauzimaju istrage koje se odnose na zaštitu intelektualnog vlasništva - žig, patent, industrijsko vlasništvo, autorska i srodna prava. Kontinuirano su prisutne istrage u kojima se provjeravaju odnosi unutar obitelji u koje spadaju bračni problemi, problemi u odnosu roditelji djeca kao i problemi imovinsko pravne prirode - objašnjava Blažek.

U Hrvatskoj postoji više od 60 osoba koje posjeduju licencu privatnog detektiva, od toga trenutno u 2 detektivska ureda i 14 detektivskih agencija registriranih kao komanditno društvo, d.o.o. ili obrt djeluje više od više od 25 privatnih detektiva, kojima je MUP RH pored licence izdao i odobrenje za rad. U zadnje četiri godine privatni detektivi imaju i svoju strukovnu udrugu (www.updh.hr), u koju je udruženo 2 detektivska ureda i 10 agencija koje obuhvaćaju 17 privatnih detektiva. Među privatnim detektivima koji imaju odobrenje za rad nalaze se i dvije žene.

Dobru suradnju sa odvjetničkim društvima, velikim prehrambenim, trgovačkim, građevinarskim, informatičkim, financijskim i drugim poslovnim subjektima u zemlji, bilježe i u General Security-u d.o.o. Posebno su profilirani za stručnu podršku na područjima informatičke forenzike, forenzičkog knjigovodstva i forenzičke revizije. Enimark Ponjević, direktor General Security-a i Mario Frlan, vlasnik detektivske agencije “Sirius” kažu da poduzetnici između ostalih najčešće koriste usluge detektiranja počinitelja inkriminiranih radnji, provjere lojalnosti zaposlenika i kandidata prilikom zapošljavanja,„lažnih“ bolovanja, istraživanja konkurencije, protuprislušnih pregleda prostora, poligrafska testiranja, razna vještačenja te izradu sigurnosnih prosudbi i usluga business i competitive intelligencea. U posljednje vrijeme bilježe i sve veću i bolju suradnju sa inozemnim detektivskim agencijama i stranim pravnim osobama, dok na području RH aktivno djeluju u svim regijama, a surađuju i sa raznim državnim institucijama, najviše sa policijom.

Bizarna očekivanje klijenata

Klijenti ponekad imaju nerealna očekivanja pa se tako može dogoditi da očekuju da privatni detektiv pribavi podatke koji su zabranjeni zakonom. Primjerice, molba klijenta za pronalaskom kupca za bubreg, zahtjev ljutitog momka da privatni detektiv bivšoj djevojci, zbog preljuba, ošiša kosu, zahtjev zabrinute gospođe za traganje za ruskim špijunima koji su joj ozračili stan ili pak zahtjev direktora da sumnjivca za krađu privatni detektiv ispita „gestapo metodama“ - precizan je Blažek. U svom poslu privatni detektivi koriste standardnu fotografsku i drugu tehničku opremu koje je zakonom dozvoljena. Nije im pak dozvoljeno korištenje opreme za prikriveno audiovizualno snimanje.

Kada je riječ o pronalaženju, izazivanju i fiksiranju, pakiranju i vještačenju tragova i predmeta koji se koriste u postupcima privatnog karaktera (privatna tužba), dozvoljeno je koristiti potpuno istovjetnu opremu koju koriste i forenzičari državnih institucija, dodaje. U obavljanju detektivskih poslova u General Security-u koriste najsuvremenije taktičko-tehničke metode i tehnička sredstva (poligraf, opremu za protuprislušne preglede, foto tehniku, detektore za drogu i alkohol, razne softvere i dr.). Prilikom provođenja složenijih i kompleksnijih obrada u istragu uključuju i svoje stručnjake s područja ekonomije, prava, zaštitarstva i informatike, kao i vanjske suradnike s područja psihologije, medicine i forenzike.

Sat detektivskog rada na terenu od 200 kuna plus PDV

 Potencijalne stranke ponekad odbije i cijena detektivskih usluga, koju smatraju previsokom. Cijena standardne detektivske usluge iznosi 200 kuna po satu, uvećana za nastale operativne troškove te PDV. Mario Frlan napominje kako standardna usluga uključuje angažman jednog detektiva, uporabu vozila i detektivske tehnike. Operativni troškovi se odnose na troškove nastale prilikom postupanja po zahtjevu stranke, a podrazumijevaju troškove putovanja, telekomunikacijskih usluga, vještačenja i posebnih nagrada za pribavljanje potrebnih informacija i podataka. Kod dužih i opsežnijih operativnih obrada, dodaje, cijena detektivskih usluga odredit će se u konkretnom slučaju, ovisno o kompleksnosti predmeta, trajanju obrade te visini nastalih operativnih troškova. Većina detektivskih agencija u RH imaju gotovo identičan cjenik, a usluga naših detektivskih agencija je značajno niža nego agencija u susjedstvu i šire. Blažek pak ističe kako su cijene detektivskih usluga u EU ujednačene kada je u pitanju osnovni oblik usluge i ona iznosi od 30,00 do 50,00 eura po satu plus troškovi. Ovisno od složenosti, opasnosti, hitnosti, uvjeta obavljanja posla, tehničke zahtjevnosti i pravne osjetljivosti usluga može biti i vrlo skupa i bitno odudarati od standardnog cjenika. U SAD-u su, zaključuje Blažek,usluge jeftinije zbog velikog broja detektiva i velike konkurencije. Taj trend lagano dolazi i u Europu.

 

Autor: Sanja Hrvojević Beganović

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox