Prodaja flaširane vode temelji se, gotovo isključivo, na dobrom marketingu. Tko ne bi poželio čašu vode koja u reklami teče s planinskih vrhunaca ili izvire u bajkovitom zelenilu? Ulaganje u marketing ovoj se industriji, koja ostvaruje golem profit, svakako isplati, piše tportal.
Procjenjuje se da se u svijetu na trgovini flaširanom vodom godišnje zaradi između 50 i 100 milijardi dolara, a godišnji rast proizvodnje kreće se oko 7 posto.
S druge strane, multinacionalne kompanije vodu ne crpe s planinskih brzaca već kupuju podzemne izvore i prava na distribuciju gdje god stignu i tako komercijaliziraju ono što mnogi smatraju osnovnim ljudskim pravom – pristup zdravoj i jeftinoj vodi.
Upitna kvaliteta vode
Posljednjih godina u medijima je bilo nekoliko afera u kojima je otkriveno da su velike svjetske marke flaširale vodu iz vodovoda, a neke procjene idu toliko daleko da govore da se oko 40 posto sve flaširane vode dobiva iz – pipe. Uistinu zabrinjavajuć podatak je i taj da čak 22 posto testirane flaširane vode sadrži kemijska zagađenja iznad dozvoljene granice. Također, za ''izvorsku'' vodu nije potrebno testiranje na E.Coli kakvo mora proći vodovodna voda. Unatoč tome, ona je oko 10.000 puta skuplja od vode iz slavine.
Uz sve to, ova industrija uzrokuje i golem ekološki problem. Oko 80 posto plastičnih boca završi u smeću ili u prirodi, a nafta potrebna da se te boce proizvedu bila bi dovoljna za pogon milijun automobila godišnje. (jh)
Izvor: www.tportal.hr