Zemlje vjerovnici Grčke trebale bi odustati od potraživanja dijela dugova te zemlje, poručio je u razgovoru za austrijski tisak Jean-Claude Juncker, čelnik eurogrupe ministara financija eurozone.
Dok Grčka nastavlja pregovore s bankama i osiguravateljima s ciljem postizanja dogovora o golemom otpisu duga kako bi izbjegla bankrot, Juncker je u razgovoru za bečki dnevnik Der Standard izjavio da bi se države trebale zapitati je li možda potrebna i državna pomoć.
Luksemburški premijer je ustvrdio da ciljano smanjenje grčkog duga na 120 posto bruto domaćeg proizvoda (BDP), razine koju priželjkuju u Međunarodnom monetarnom fondu (MMF) i postavljaju kao uvjet za isplatu daljnje tranše pomoći, ne može biti u potpunosti ostvarivo ako bi od dijela potraživanja odustali samo vjerovnici u privatnom sektoru.
Smanjenje duga
Treći krug pregovora Atene i privatnih vjerovnika ima za cilj dogovor o dobrovoljnoj zamjeni obveznica, čime bi se dug posrnule članice eurozone smanjio za 100 milijardi eura, s ukupno 350 milijardi eura.
Sporazum o sudjelovanju privatnog sektora, trenutno na razmatranju, predviđa da oni u najmanju ruku prepolove svoja potraživanja prema Grčkoj u odnosu na 200 milijardi eura duga koji je trenutno u njihovim rukama. Prijašnji krug razgovora zapeo je oko iznosa kamate koja bi se plaćala na preostali dug.
Europska središnja banka (ECB), koja drži oko 45 milijardi eura vrijedne grčke obveznice, dosad je zanemarivala pozive kojima se i na nju apeliralo da preuzme dio gubitaka temeljem otpisa dijela potraživanja. (Hina/jk)