Najnovije istraživanje iz GfK Grupe , u 13 zemalja svijeta, pokazuje da TV gledatelji na razvijenom Zapadu zaostaju u prihvaćanju internetski povezane TV revolucije. Ljudi na tržištima kao što su Kina, Brazil i Indija sve bolje iskorištavaju mogućnosti koje pruža „web-connected“ televizija, no što je to slučaj u V. Britaniji, SAD-u i Njemačkoj.
Potrošači na Zapadu kao da su se zaglavili u „analognom“ dok istovremeno gledatelji iz zemalja s rastućim tržištem brže prihvaćaju digitalne sposobnosti „connected TV-a“.
GfK-ovo istraživanje pokazuje da, u najširem smislu, „društvena TV“ tek treba uzeti zamah. Globalno, samo 28% gledatelja odgovara da je zanimljivije gledati programe gdje se može uzajamno djelovati / komunicirati. Samo četvrtina (25%) iskazuje da „tweeting“ i komentiranje programa poboljšava iskustvo gledanja.
Gledatelji u zemljama kao što su Kina, Brazil i Indija su više motivirani za interakciju s programom nego što su to oni u V. Britaniji, SAD-u i Njemačkoj. Oni također koriste više funkcionalnih mogućnosti novih TV prijemnika – tako čak 75% gledatelja (posjednika SMART TV-a) u Kini koristi te značajke ( u zadnjih mjesec dana) a na razvijenom Zapadu takvih ima tek polovica.
Važnost interneta
Kod kupnje novog televizora, u prosjeku, gledateljima je mogućnost korištenja spajanja na Internet manje važna nego cijena, veličina ekrana i tehnologija display-a. To posebno dolazi do izražaja u obuhvaćenim zemljama Zapada manje se iskazuje na slabije razvijenim rastućim tržištima. Tek 26% potrošača u V. Britaniji i 29% u SAD-u traže TV s internetski omogućenim pristupom dok je takvih u Indiji oko 60% a u Kini 64%.
No, najnoviji GfK-ovi podaci o prodaji SMART TV-a pokazuju rast na 6 najvećih tržišta Europe – u prvoj polovini ove godine njihov rast prodaje iznosi čak 31%. Smatra se da će u slijedećih nekoliko godina doći do sve većeg rasta u kombinaciji raznih „online“ aktivnosti i gledanja TV programa – i tako analognost odlazi u povijest. (PS/JK)