![](/sites/default/files/styles/large/public/knjige/17_5_0.jpg?itok=yTcVzPHS)
Dana 1. siječnja 2009. stupio je na snagu novi Zakon o kaznenom postupku (ZKP), no za većinu njegovih odredbi stupanje na snagu je odgođeno te se Zakon počeo primjenjivati od 1. srpnja 2009. u tzv. USKOK-ovim postupcima, a za sve ostale kaznene predmete počet će se primjenjivati 1. rujna 2011. Odmah su stupile na snagu samo odredbe o tajnosti istrage i obnovi postupka. Zakon, dakle, predviđa stupnjevito stupanje na snagu.
Pokušao sam dokučiti razloge takvog stupanja na snagu. Može se zaključiti daje osnovi razlog bio taj da se može reći kako je Zakon donesen. To što Zakon nije odmah za većinu odredbi stupio na snagu, nije bilo od važnosti.
Zakonu je, po mom mišljenju, trebala prethoditi novela dosadašnjeg ZKP-a u odnosu na tajnost istrage i obnovu postupka te brisanje zahtjeva za izvanredno ublažavanje kazne i ubrzanje skraćenog postupka. Nakon toga je trebalo donijeti novi ZKP koji bi u cijelosti stupio na snagu 1. rujna 2011. odnosno bilo je bolje za datum stupanja na snagu odrediti kalendarski početak godine L siječnja. Takvom umjetnom brzinom nije se mnogo postiglo, osim zbrke u primjeni Zakona kod osoba koje ga svakodnevno primjenjuju.
Bitna je novost prelazak na ograničeni akuzatorni postupak u kojem sudac samo iznimno može izvoditi dokaze po službenoj dužnosti te prelazak sa sudske na državnoodvjetničku i policijsku istragu. Za primjenu takvog sustava bilo je potrebno uvesti i obveznu obranu okrivljenika uz branitelja radi primjene načela o "jednakosti oružja ", posebice kod predlagan)'a i izvođenja dokaza.
Izvor: www.fzplus.hr