Ova turistička godina u Hrvatskoj bi po svim dosadašnjim pokazateljima, realizaciji i najavama mogla biti bolja od lanjske u fizičkom, ali i financijskom, prihodovnom smislu, ocjena je ovogodišnje dobitnice Hrvatske turističke nagrade za životno djelo Maje Stanić u razgovoru za Hinu.
Stanić je spomenutu nagradu, koju dodjeljuje Hrvatska turistička zajednica (HTZ), dobila za doprinos razvoju pojedinih segmenata hrvatskog i svjetskog turizma, u čemu je provela 42 radne godine. Pod zadnje je bila dugogodišnja direktorica Udruge hrvatskih putničkih agencija (UHPA) s kojom, kao i ostalim turizmom, i dalje po odlasku u mirovinu aktivno surađuje te trenutno priprema dvije knjige o agencijama u Hrvatskoj.
Ocjenu da će hrvatski turizam ove godine uprihoditi nešto više nego lani Stanić temelji na porastu turističke potrošnje o čemu je informiraju kolege iz hotela, agencija i drugih segmenata turizma. Taj porast potrošnje ove godine jednim dijelom veže za završetak recesije u zemljama iz kojih u Hrvatsku dolazi većina stranih turista, zbog čega je i povećan broj njihovih dolazaka ove godine.
S druge strane, a što smatra i važnijim, veća potrošnja turista uvjetovana je i većom ponudom sadržaja ove godine u hrvatskom turizmu, što je po njoj rezultat utjecaja mjera i potpora Ministarstva turizma zadnjih godina, ali i edukacije i seminara koje je provodila UHPA-e. Pridonoseći time posebno pomacima u upravljanju destinacijom (destinacijskom menadžmentu), UHPA i njene članice su u suradnji sa samim destinacijama i drugim partnerima zadnjih godina promovirali niz novih sadržaja i programa za veći doživljaj turista što se sada pokazuje traženim i isplativim, ističe Stanić.
Glavni problem - sezonalnost
Ipak, to sve ni izdaleka nije dovoljno jer hrvatski je turizam još uvijek izrazito sezonalan i oslonjen na Jadran i ljetne mjesece, a još je velik i nedostatak zabavnih sadržaja, posebno zabavnih parkova za cijelu obitelj koji bi radili cijelu godinu.
Važnim i pozitivnim u tom smislu smatra promoviranje kontinentalnog turizma, za čiji razvoj kaže da neće biti dovoljno samo ponuditi kvalitetne smještajne objekte i baštinu nego da treba uložiti i u atraktivne sadržaje za aktivni odmor koji će privući turiste. U tom smislu najviše šansi zbog blizine stranim tržištima daje Međimurju, Zagorju i Gorskom kotaru, dok će se Slavonija morati znatno više potruditi.
U vezi budućnosti putničkih agencija u Hrvatskoj naglašava kako je slično kao i u svijetu uz udruživanje i restrukturiranje u destinacijske menadžment kompanije (DCM) važno i njihovo uže specijaliziranje što sve treba pratiti stalno ulaganje u nove tehnologije i obrazovanje djelatnika. Time u svom poslovanju mogu i 'doskočiti' sve većoj ponudi i prodaji putem interneta, koja sve više utječe na sve manju agencijsku zaradu od posredovanja, naglašava Stanić. (Hina/MJ)