Bračne ugovore potpisuju imućniji Hrvati ili oni koji iza sebe već imaju jedan brak pa žele zaštiti imovinu i prava djece. Unatoč zavjetima koje svi kod crkvenog (katoličkog) vjenčanja izgovaramo “dok nas smrt ne rastavi“ u Hrvatskoj se raspada svaki peti brak.
Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, u 2007. godini na 100 sklopljenih brakova 21 je završio razvodom. Gotovo nijedan razvod ne prolazi bez trauma i stresa, a ako se jedan od supružnika protivi rastavi, mučan je proces dodatno začinjen pakostima i borbom za podjelu imovine.
Čak i kada obje strane žele okončati brak, a nemaju djece niti im je imovina sporna, na službenu potvrdu razvoda mogu čekati i četiri mjeseca. No, dulje od same brakorazvodne parnice, traje postupak podjele zajedničke imovine. Ponekad te parnice traju i do 15 mučnih godina.
Upravo zbog toga uveden je bračni ili popularno nazvan predbračni ugovor. Premda je bračni ugovor kao takav u hrvatskoj pravnoj praksi prisutan već dugo, rijetki zapravo koriste tu mogućnost dogovora oko podjele imovine. Još uvijek ne postoji registar sklopljenih bračnih ugovora, medutim, pravnici potvrduju da se radi o jako malom broju osoba koje su u posljednjih desetak godina, otkako je uveden, iskoristili ovo pravo.
U javnobilježničkim uredima, koje smo kontaktirali, gotovo se nitko ne sjeća kada je zadnji puta sastavljao takav ugovor izmedu bračnih supružnika ili ovjeravao već sastavljeni.“Upravo je to dokaz da i dalje živimo u patrijarhalnoj zajednici gdje je nezamislivo da bračni parovi sastavljaju dokument vezan uz diobu stečene imovine nakon rastave“, smatra odvjetnica Sanja Bezbradica.
Naslov članka: Predbračni ugovor za Hrvate je tek "ubojice romantike"
Autor: Poslovni savjetnikIzvor: Poslovni savjetnik br.58 str. 20.-23.