Unatoč trenutnoj situaciji interes za nekretninama i dalje postoji te tražene cijene pokazuju godišnji rast od 6 posto. Tržište najma nekretnina se, nakon pada u tjednu iza potresa u Zagrebu, oporavlja.

Prema istraživanju Njuškala provedenom na uzorku od 155 tisuća aktivnih oglasa nekretnina, cijene istih u Hrvatskoj na godišnjoj razini ubrzano rastu, pa su tako više za 5 posto u odnosu na isti period lani.

Iduća godina bi mogla biti odlična prilika za rješavanje stambenog pitanja jer se očekuje nastavak pada cijena stanova, piše Večernji list. Upućeni tvrde da bi stanovi u Zagreb mogli pojeftiniti za 10-ak posto, odnosno cijena kvadrata trebala bi pojeftiniti do 1200 kuna.

Prosječne tražene cijene nekretnina u Zagrebu u studenom su u odnosu na jedanaesti mjesec prošle godine pale za tri posto, a istovremeno su nekretnine na Jadranu poskupjele za 2,2 posto, pokazuje izračun CentraNekretnina na podacima o 700 tisuća

Prema podacima agencije Knight Frank tržište nekretnina u Hrvatskoj zabilježilo je pad prodaje od 7,2 posto, a u posljednjem kvartalu 2009. godine palo je za 0,9 posto.

Kina je uvela porez na kupnju nekretnina, kojim želi zauzdati rekordne cijene kuća i inflaciju.

 

Danas si rijetki mogu priuštiti kupnju stana. Čak i oni koji su stalno zaposleni  ili imaju uvjete za dobivanje kredita boje se upustiti u tu „avanturu“, pa su prisiljeni unajmljivati stanove i prepušteni  su na milost i nemilost najmodavaca.