WWF je danas objavio Izvještaj o stanju planeta za 2024. godinu prema kojem je došlo do katastrofalnog prosječnog pada od 73% u populacijama promatranih divljih vrsta* u samo 50 godina (1970.-2020.).

Svjetska organizacija za zaštitu prirode WWF danas je u suradnji s Gradom Koprivnica i njihovim komunalnim poduzećem Komunalac posadila najveću šumu hrane u Hrvatskoj obilježivši tako Dan planeta Zemlje.

Povodom obilježavanja Svjetskog dana vlažnih staništa svjetska organizacija za zaštitu prirode WWF upozorava da nam je neophodna obnova močvara, rijeka i jezera kako bismo usporili globalno zagrijavanje, stvorili poligone za prilagodbu na klimatske promjene te osigurali dobrobit za ljude.

WWF-ov izvještaj, koji je razvio Dalberg, upozorava da stvarni trošak plastike za okoliš, zdravlje i gospodarstva može biti čak deset puta veći za zemlje s niskim prihodima, iako one troše skoro tri puta manje plastike po glavi stanovnika u odnosu na zemlje s visokim prihodima.

Dok se Europa muči s povijesnim toplinskim valovima, sušama i rekordno niskim razinama rijeka, nova analiza svjetske organizacije za zaštitu prirode WWF procjenjuje da bi se 17% stanovništva kontinenta i 13% njegovog BDP-a moglo suočiti s visokim do ekstremnim rizicima nestašice vode do 2050.

Unatoč dobroj i ujednačenoj označenosti prirodnih bogatstava diljem Hrvatske, jedna oznaka dosad nije postojala – ona za močvarna područja, koja je na Svjetski dan turizma, svečano postavljena u Lokvi na otoku Murteru.

Osim što je utjecala na živote i zdravlje ljudi, pandemija COVID-19 donijela je i mnoge socijalne i ekonomske izazove.

"Pokreni se za planet“ slogan je ovogodišnje inicijative Sat za planet Zemlju, koja se održava u subotu, 27. ožujka, od 20.30 sati.