Dvanaest zemalja zabilježilo je slučajeve zaraze bakterijom E.coli koja je do sada usmrtila 18 ljudi, velikom većinom u Njemačkoj, objavila je u petak Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) ističući da izvor zaraze još uvijek nije utvrđen, javile su agencije.
Zemlje i dalje prijavljuju slučajeve hemolitičkog uremijskog sindroma (HUS) i enterohemoragijske infekcije Escherichiom coli (ECEH), precizira europski ogranak WHO-a sa sjedištem u Kopenhagenu.
Osim u Njemačkoj, gdje je od zaraze umrlo 17 ljudi, slučajevi HUS-a i ECEH-a su zabilježeni u Austriji, Danskoj, Velikoj Britaniji, Češkoj, Nizozemskoj, Norveškoj, Španjolskoj, Francuskoj, Švedskoj, Švicarskoj i SAD-u, javljaju agencije.
ECEH uzrokuje krvarenje u crijevima i u najtežim slučajevima otkazivanje bubrega. Do 2. lipnja broj oboljelih od HUS-a iznosio je 502, a od ECEH-a 1.064.
Izvor još uvijek nepoznat
Njemačka još nije utvrdila izvor zaraze i još uvijek je na snazi preporuka da se ne jede sirovo povrće poput krastavaca, zelene salate i rajčica. Vlada je osnovala posebni tim za E.coli, a kancelarka Angela Merkel je razgovarala sa španjolskim premijerom Jose Luisom Rodriguezom Zapaterom o posljedicama po španjolske farmere koji su bili okrivljeni za epidemiju. Europska komisija je ukinula preporuku o izbjegavanju španjolskog povrća, no štete su španjolskim proizvođačima već nanešene. Rusija se, međutim, odlučila ne samo na bojkot španjolskih proizvoda već je uvela zabranu uvoza povrća iz cijele Europske unije. EU je to osudila rekavši da je neopravdano te da se krši s odredbama Svjetske zdravstvene organizacije (WTO).
Iako izvor zaraze još uvijek nije utvrđen, njemački liječnici su u petak optimističniji jer im se čini da širenje zaraze jenjava. Stanje, tj. broj novooboljelih, se stabiliziralo - izjavio je profesor Reinhard Brunkhorst iz bolnice u Hannoveru.
Na slučaju E.coli rade institut u Hamburgu, jedan laboratorij iz Kalifornije i kineski stručnjaci. Radi se, kako tvrde, o "bakteriji nemani", hibridu dviju različitih bakterija E.coli, što liječenje antibioticima čini izuzezno teškim. Znanstvenici poručuju da bi ubrzo trebali imati dovoljno informacija koje će im omogućiti da otkriju uzroke tako velike agresivnosti bakterije. (Hina/MJ)