Prema pisanju časopisa Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) objavljeno je zajedničko istraživanje znanstvenika s britanskog Sveučilišta East Anglija i američkog nacionalng laboratorija Pacific Northwest iz Washingtona o posebnom tipu bakterije Shewanella oneidensiskoja provodi električni naboj kad se nađe u blizini teških metala.
Bakterije Shewanella oneidensis žive od željeza i teških metala, kao što ljudi žive od kisika, piše Business Insider. Bakteriju je potrebno položiti na metal ili mineral, a ona preko proteina stvara električni naboj kroz svoje stanične membrane. Znanstvenici bi, dakle, mogli ove bakterije izravno povezati s elektrodama i tako stvoriti novu, ekološkiju bio-bakteriju. Tako bi dobili obnovljivu, nezapaljivu i netoksičnu energiju koju bi stvorile takve bakterije.
Shewanella oneidensis se može naći u morima i rijekama, od Amazone do Baltičkog mora.
"Znali smo da bakterije mogu prenositi elektricitet u metale i minerale te da te interakcije ovise o posebnim proteinima na njihovoj površini. Međutim, nije bilo jasno rade li to proteini izravno ili neizravno kroz nepoznate posrednike u okolišu",izjavio je voditelj istraživanja dr. Tom Clarke iz UEA.
"Zbog ovog problema su znanstvenici morali uzgojiti sintetičku verziju bakterije i testirati proteine za koje su vjerovali da provode elektricitet. "Naše istraživanje pokazalo je da proteini mogu izravno dodirnuti površinu minerala i stvoriti električnu struju... Ove bakterije pokazuju veliki potencijal za stvaranje mirkobnih gorivnih stanica u kojima bi se elektricitet stvarao razgradnjom domaćeg ili poljoprivrednog otpada", istaknuo je Clarke.
Prema Clarku bi u budućnosti ove bakterije mogle biti posebno od koristi u područjima gdje nema solarne energije jer mogu kontinuirano raditi, primjerice u udaljenim područjima nakon potresa ili na dnu oceana. (Izvor:net.hr)