Buking za ovogodišnju turističku sezonu, posebno za glavni ljetni dio, dobar je i bolji nego lani na većini inozemnih tržišta slijedom čega se može očekivati i da će sezona biti dobra, ocjena je turističkih djelatnika s Hrvatskog turističkog foruma održanog u sklopu sajma turizma CroTour na Zagrebačkom velesajmu.
Naglasivši da su za bolje rezultate ove pred i posezone Ministarstvo turizma i Hrvatska turistička zajednica (HTZ) uveli i dopunske aktivnosti za udruženo oglašavanje s touroperatorima, ministar turizma Damir Bajs najavio je da će se do kraja ovog mjeseca potpisati ugovori za te aktivnosti.Uz to ovih dana kreću i oglašivačke kampanje hrvatskog turizma na većini tržišta koje će punim intenzitetom trajati do lipnja i u koje se ove godine ulaže više novca nego lani kako bi se privuklo više turista. Za sada se pad bukinga bilježi samo na talijanskom i nizozemskom tržištu, s kojih je i lani došlo manje turista, dok je na ostalim tržištima situacija dobra, kazao je Bajs. Direktor Glavnog ureda HTZ-a Niko Bulić podsjetio je oko stotinu sudionika Foruma da za bolje rezultate u turizmu potrebno i novo gledanje na ponudu destinacije odnosno zajedničko osmišljeno upravljanje destinacijom turističkog, privatnog i drugih sektora.
Predsjednik Udruge poslodavaca u hotelijerstvu Hrvatske Kristijan Šustar smatra da u hrvatskom turizmu neće biti puno pomaka dok početak sezone ovisi o kalendaru odnosno o Uskrsu. Još uvijek je Hrvatska unatoč svim naporima u turizmu skromno pozicionirana na tržištima, i to neće promijeniti primjerice otvaranje hotela prije Uskrsa ili da rade dulje tijekom godine nego zajednička strategija da sezona traje cijelu godinu. Predsjednik Kamping udruženja Hrvatske Veljko Ostojić također smatra da su promjene u turizmu sporo i nedovoljno događaju, da je turistički sustav trom što pokazuje i podatak da je prošle godine samo 14 posto turista došlo prvi put u Hrvatsku. Taj i drugi podaci o stavovima i potrošnji turista u Hrvatskoj prošle godine iskazani su u danas predstavljenom istraživanju TOMAS Ljeto 2010. koje je izradio zagrebački Institut za turizam.
Turisti dnevno potroše 58 eura dnevno
Ispitujući gotovo pet tisuća domaćih i stranih turista iz 21 zemlje od lipnja do rujna prošle godine u sedam županija utvrđeno je da je prosječna dnevna potrošnja po osobi bila 58 eura ili tri više nego u zadnjem takvom istraživanju 2007. Najviše su ili gotovo 30 eura pritom trošili za smještaj, za kupnju gotovo 8 eura ili 17 posto manje nego 2007., a za ostalo 11 posto manje. Među strancima s 126 eura osobne dnevne potrošnje prvi su Britanci, a slijede ih Rusi s 118 eura, Francuzi s 107 eura, dok su u Hrvatskoj najbrojniji turisti Nijemci najmanje dnevno trošili, 58 eura. Zanimljivost je i da je potrošnja po osobi u kampovima i privatnom smještaju bila slična, 47 i 43 eura po danu, dok je u hotelima iznosila 100 eura, a u turističkim naseljima 74 eura. (Hina/mš)
Foto: Grgo Jelavic/PIXSELL